Czy Nafta Polska wróci do rozmów z inwestorami ws. sprzedaży I grupy chemicznej?

Czy Nafta Polska wróci do rozmów z inwestorami ws. sprzedaży I grupy chemicznej?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Nafta Polska, która do 12 kwietnia przedłużyła PCC SE wyłączność przy prywatyzacji Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Azotów Tarnów, przy fiasku tych negocjacji może powrócić do rozmów z inwestorami. Możliwe są również inne rozwiązania - poinformował PAP Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu.

Z kolei prywatyzacja Ciechu będzie kontynuowana po porozumieniu tej spółki z bankami w sprawie finansowania grupy - poinformowała w środowym komunikacie Nafta Polska.

O prywatyzacji I grupy chemicznej czytaj także: Prywatyzacja ZAT i ZAK odroczona o trzy tygodnie?

Przedłużone rozmowy z PCC w sprawie ZAK i ZAT to bój o cenę

"Nafta Polska przedłużyła wyłączność dla PCC na zakup Tarnowa i ZAK, gdyż można sądzić, że nadal realne jest znalezienie porozumienia i poprawienie oferty przez inwestora. Te dwa tygodnie nie zmieniają wiele w harmonogramie. O przedłużenie wyłączności wnioskował PCC" - powiedział PAP wiceminister skarbu.

"Jeśli nie uda się uzyskać konsensusu, to zastanowimy się, czy sięgać po innych inwestorów, licząc, że jest jakaś perspektywa uzyskania satysfakcjonującej oferty, czy będziemy poszukiwać alternatywnych rozwiązań" - dodał, nie wyjaśniając jakie resort ma pomysły.

Leszkiewicz pytany, czy PCC uzależnia zakup Zakładów Azotowych Kędzierzyn i Azotów Tarnów od uzyskania wyłączności na nabycie Ciechu odpowiedział: "nie słyszałem, aby warunkiem zakupu przez PCC Tarnowa i ZAK było przyznanie wyłączności na kupno Ciechu".

W lutym Nafta Polska, która w imieniu Skarbu Państwa prowadzi prywatyzację pierwszej grupy chemicznej, udzieliła PCC do 22 marca wyłączności negocjacyjnej przy prywatyzacji ZAK i Azotów Tarnów. Poinformowała również, że prywatyzacja trzeciej spółki z pierwszej grupy chemicznej - Ciechu, będzie kontynuowana po porozumieniu tej spółki z bankami w sprawie finansowania grupy.

"Bardzo ważne jest zawarcie tego porozumienia, gdyż jest ono kluczem do dalszego procesu prywatyzacyjnego Ciechu. Liczę, że chemicznej spółce uda się porozumieć z bankami do końca marca. Ale jestem też przekonany, że w interesie Skarbu Państwa i spółki nie leży, by porozumienie zawierać za wszelką cenę" - powiedział Leszkiewicz.

Nafta Polska informowała o wpłynięciu ostatecznych ofert na zakup wchodzących w skład pierwszej grupy spółek, ale nie podała żadnych szczegółów, nawet ile tych ofert wpłynęło.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners; prywatny fundusz National Qatar Industries Company, specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral.

Preferowanym przez Skarb Państwa wariantem jest sprzedaż wszystkich tych trzech spółek jednemu inwestorowi. Resort skarbu nie wyklucza jednak możliwości sprzedania tych firm oddzielnie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Czy Nafta Polska wróci do rozmów z inwestorami ws. sprzedaży I grupy chemicznej?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!