Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Członek zarządu PKN: nie ma żadnej presji na sprzedaż Anwilu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-11-2011 10:50
Członek zarządu PKN: nie ma żadnej presji na sprzedaż Anwilu
Fot. PTWP

Przed zarządem PKN Orlen ważne decyzje w sprawie części chemicznej koncernu. Czy ją sprzedać, czy może rozwijać? Jakie perspektywy ma segment petrochemiczny? Co dalej z Anwilem - o wyzwaniach czekających potentata mówi portalowi wnp.pl członek zarządu spółki, odpowiedzialny za kwestie petrochemiczne Marek Serafin.

Jaka jest wizja dalszego funkcjonowania części petrochemicznej Orlenu?
- W naszej ocenie perspektywy segmentu petrochemicznego są dobre. Potwierdzają to jednoznacznie tegoroczne wyniki. Sprzedaż w tym segmencie wzrosła o 12 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Udało się nam to osiągnąć głównie dzięki uruchomieniu naszej najnowszej inwestycji - instalacji PX/PTA – a więc rozpoczęciu sprzedaży kwasu tereftalowego (PTA) oraz wyższej sprzedaży PCW.

A wyniki finansowe?

- Za pierwsze 9 miesięcy tego roku zysk operacyjny segmentu petrochemicznego wyniósł ponad 1 mld 270 mln zł. To pokazuje siłę tego segmentu. Co prawda po znakomitych pierwszych dwóch kwartałach obserwujemy teraz pewne osłabienie widoczne choćby w spadku marży petrochemicznej, ale naszym zdaniem wyniki segmentu petrochemicznego nadal będą pozytywnie oddziaływać na finanse koncernu. Rozważamy różne scenariusze rozwoju potencjału tego segmentu w przyszłości, ale za wcześnie na konkretne deklaracje czy projekty. W końcu zaledwie kilka miesięcy temu zakończyliśmy największą z inwestycji w tym obszarze.

Czy część nawozowa może zostać sprzedana?

- Jeśli chodzi o przyszłość Anwilu to prowadzimy wewnętrzne analizy, których celem jest ocena możliwości i kształtu przyszłej obecności tej spółki w Grupie Orlen. Zależy nam na wypracowaniu najlepszych rozwiązań tak dla Koncernu, jak dla włocławskiej spółki oraz lokalnej społeczności. Spółka notuje bardzo dobre wyniki w 2011 roku, jej wycena konsekwentnie się poprawia.

Czy planowane są inwestycyjne mające zwiększyć wydajność instalacji, jeśli tak to jakich?

- Koncentrujemy się obecnie na wzmocnieniu efektywności tych aktywów, które już mamy. Wdrażamy rozwiązania optymalizujące koszty produkcji, tak by konkurencyjność naszych produktów była jeszcze wyższa.

Co dalej z Anwilem wewnątrz Grupy?

- W lipcu tego roku PKN Orlen nabył kolejny pakiet akcji Anwil stanowiący 4,15 proc. kapitału zakładowego spółki. Udział Koncernu w kapitale zakładowym Anwil wzrósł więc do ok. 94,5 proc. Anwil funkcjonuje dobrze, przynosi oczekiwane rezultaty finansowe i kontynuuje swój rozwój. Jednak otoczenie rynkowe i perspektywy makroekonomiczne nie są stabilne. Dlatego wnikliwie obserwujemy rynek M&A, ale nie mamy żadnej presji na sprzedaż spółki.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP