PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co z płacami w ZA Puławy?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
25-01-2012 17:20
Co z płacami w ZA Puławy?
fot. PTWP

Nie udało się wypracować porozumienia płacowego w Zakładach Azotowych Puławy. Strony sporu podpisały protokół rozbieżności z postępowania mediacyjnego przy udziale mediatora wyznaczonego przez MPiPS. Mediacje trwały od 8 listopada.

Po wycofaniu się ze sporu NSZZ Solidarność jedynym dużym związkiem w sporze zbiorowym został Związek Zawodowy Pracowników Ruchu Ciągłego. Głównym przedmiotem sporu pozostał punkt dotyczący „uruchomienia 15 proc. podwyżek wynagrodzeń zasadniczych pracowników z wyrównaniem od 1 lipca 2011 r.” Zgodnie z ustawą dot. prowadzenia sporów zbiorowych, kolejnym etapem w prowadzonym sporze może być rozpisanie przez związek referendum strajkowego.
- Podtrzymujemy swoje stanowisko. Uważamy, że optymalnym systemowym rozwiązaniem w kwestii wynagradzania pracowników jest wdrożenie nowego taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy, który jest drogą do uporządkowania struktury wynagrodzeń i stworzenia optymalnych możliwości i ścieżek awansu dla pracowników. Taryfikator zbudowany jest zgodnie z określonymi na wstępie przez związki zawodowe warunkami brzegowymi – czytamy w oświadczeniu władz spółki.

Zgodnie z zawartym wcześniej porozumieniem wypłacana do grudnia 6 proc. comiesięczna kwota świadczenia dodatkowego, po przyjęciu taryfikatora miała zostać włączona do płacy zasadniczej i dodatku zmianowego, tj. nastąpić gwarantowana dla każdego pracownika podwyżka wynagrodzenia zasadniczego o co najmniej 6 proc. oraz wzrost dodatku zmianowego o co najmniej 6 proc.

- W związku z tym, że związki nie przyjęły taryfikatora dodatkowo zaproponowaliśmy, że od 1 stycznia każdy pracownik będzie miał naliczany, lecz nie wypłacany 6 proc. dodatek do wynagrodzenia zasadniczego i dodatku zmianowego. Środki zostaną wypłacone pod warunkiem wejścia w życie nowego taryfikatora kwalifikacyjnego stanowisk pracy do końca I kwartału 2012 r. Po analizie wyników finansowych za I kwartał 2012 r. i wprowadzeniu nowego taryfikatora, podejmie decyzję odnośnie możliwości przeznaczenia dodatkowych środków na wzrost wynagrodzeń.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 2011 rok w Zakładach Azotowych Puławy. wyniosło ponad 5100 zł, a po uwzględnieniu wypłaconej nagrody z zysku kształtuje się w okolicach 5500 zł. Za ten sam okres przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Polsce wyniosło niespełna 3600 zł, natomiast w sektorze przedsiębiorstw w województwie lubelskim nieco ponad 3000 zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP