Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co z płacami w Grupie Azoty? Presja narasta

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
20-06-2013 12:12
Co z płacami w Grupie Azoty? Presja narasta
Fot. PTWP

Część pracowników i związkowców uważa, że połączeniu zakładów chemicznych w jedną Grupę powinno skutkować również zrównaniem poziomu płac. Oczywiście miałby on osiągnąć poziom płac tego zakładu, gdzie zarobki są najwyższe. To poważne wyzwanie dla kierownictwa Grupy.

Wyzwanie jest na tyle poważne, że nad tym, jak rozwiązać ten problem głowi się specjalna grupa. - Nie mamy jeszcze żadnych rozwiązań, wiadomo, że takie oczekiwania ze strony związkowej są. Musimy się z nimi zmierzyć. Jednak trzeba ważyć wszystkie czynniki, a nie tylko oczekiwania związkowców - przyznaje w rozmowie z portalem wnp.pl osoba pracująca nad kwestią płac, chcąca zachować anonimowość.
Z rozmów portalu z menedżerami firm wchodzących w skład Grupy wynika, że automatycznego podniesienia poziomu płac nie będzie.

- Na pewno nie będzie równania w górę, byłyby to bowiem potężne koszty dla nowo powstałej organizacji. A przecież łącząc cztery zakłady w jeden podmiot zakładaliśmy synergie, a nie wzrost wydatków - przyznaje jeden z naszych rozmówców.

Jak dodaje, nie będzie to prosty temat do rozwikłania. Wiadomo jednak, że zarządy będą dążyć do porównania tych elementów w poszczególnych podmiotach grupy, które można zmierzyć i wyciągać stosowne wnioski.

- Niekoniecznie akceptując kierunek równania w górę. Co do zasady z punktu widzenia pracownika jest on być może słuszny, ale musimy myśleć o całej grupie – zaznacza menedżer z Tarnowa.

Kluczowa kwestia to sprawa systemów motywacyjnych.

- Niezależnie od oczekiwań pracowników, uważamy że powinni oni dobrze zarabiać, być dobrze umotywowani. Nie jest to temat prosty. Mówimy o Grupie, ale musimy przeanalizować kształt prawny wytwórni. Już samo to jest skomplikowane. Dyskusje ze związkami to niedaleka przyszłość. Sami we własnym gronie musimy wypracować system motywacyjny. On w wielu naszych spółkach już funkcjonuje. Oparty jest o nowoczesne rozwiązania – dodaje innych nasz rozmówca.

Dlaczego menedżerowie tak ostrożnie podchodzą do kwestii ewentualnych podwyżek?

- Trzeba wrócić do fundamentów, do źródła procesu konsolidacji. Sens procesu ma podłoże biznesowe. W chwili obecnej zajmujemy się organizacją i poprawą naszego biznesu. Nieodłącznym elementem zarządzania biznesem jest zarządzanie personelem i motywowanie go. Wkład naszych pracowników jest przecież olbrzymi. Zastanawiając się, jak to można ujednolicić, musimy wybiec w przyszłość, jaki system motywacyjny chcielibyśmy przyjąć dla całej Grupy – wyjaśnia nasz rozmówca.

KOMENTARZE (37)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP