Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co słychać w inwestycjach Grupy Azoty

Autor: wnp.pl (DM)
17-11-2013 12:36

W pierwszych trzech kwartałach tego roku łączne wydatki na inwestycje w Grupie Azoty wyniosły blisko 600 mln zł przy zaplanowanym budżecie na ten rok przekraczającym 900 mln zł. Tak znaczne inwestycje są możliwe m.in. dzięki dużemu potencjałowi finansowemu grupy.

- Z ważniejszych zadań inwestycyjnych oddanych do użytku w ostatnim kwartale należy wymienić instalację stearyny w chorzowskiej spółce. W najbliższych tygodniach zaś zakończymy modernizację instalacji kwasu siarkowego w tarnowskiej spółce. We wszystkich podmiotach w Grupie intensywnie pracujemy też nad zadaniami energetycznymi obniżającymi emisyjność instalacji – powiedział Marian Rybak, wiceprezes Grupy Azoty odpowiedziany w niej za inwestycje.
Jak inwestycje przedstawiały się z podziałem na główne segmenty?

W kluczowym dla Grupy segmencie nawozowym w trzech pierwszych kwartałach firmy wydały na inwestycje 201 mln złotych. Łączny zaś budżet to 370 mln zł.

Pieniądze są wydawane na inwestycje w nawozy płynne i stałe na bazie UREA i AS, nowy stokaż amoniaku oraz modernizację reaktorów. Inwestycje dotyczą Tarnowa, Puław i Polic.

Budżet inwestycji w segmencie tworzywa to 85 mln złotych, z czego wydano już 65 mln zł. Inwestycje są skierowane głównie w zwiększenie zdolności i obniżenie kosztów w Tarnowie.

Niemal całość zaplanowanej w budżecie kwoty 68 mln złotych wydano już w segmencie chemia. W ciągu trzech kwartałów tego roku wydano bowiem już 65 mln złotych na produkcję w Kędzierzynie nowego tereftalenu i instalacje przerobu tłuszczów w Chorzowie.

Największym budżetem inwestycyjnym dysponowały jednak pozostałe niewymienione jeszcze segmenty. Łącznie była to kwota 414 mln złotych. Z tych pieniędzy do końca września wydano łącznie 266 mln złotych.

Środki te zostały przeznaczone m.in. na instalację odsiarczania spalin w Puławach i węzeł oczyszczania spalin w Policach.

Grupa Azoty (jednostką dominującą jest Grupa Azoty SA z siedzibą w Tarnowie) to jedna z kluczowych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

71.40 PLN 1.39 (1.99%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP