PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co się stało z finansami Grupy Azoty?

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
13-03-2017 19:56
Co się stało z finansami Grupy Azoty?
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

W czwartek, 16 marca, największa polska firma chemiczna Grupa Azoty miała pochwalić się wynikami finansowymi za ubiegły rok. Nieoczekiwanie, kilka dni przed terminem, publikację wyników przesunięto aż o ponad miesiąc.

Giełdowy komunikat dotyczący zmiany terminu publikacji wyników był bardzo suchy: „zarząd firmy informuje, że zmianie uległ termin publikacji jednostkowego i skonsolidowanego raportu rocznego za rok 2016. Raporty te zostaną przekazane w dniu 20 kwietnia 2017 roku; poprzedni termin to 16 marca 2017 roku”.
O wyjaśnienie przyczyn tak dużego przesunięcia publikacji raportu poprosiliśmy biuro prasowe potentata.

- Termin publikacji raportu został przesunięty na 20 kwietnia 2017r. ze względu na wydłużenie się czasu przygotowywania ostatecznej wersji sprawozdań z uwagi na konieczność uwzględnienia i oceny istotnych zdarzeń z poprzednich okresów – skomentowała nam firma.

Co za tym się kryje? Pewne światło na całą sprawę rzuca fakt, że oprócz Azotów, także ZCh Police poinformowały w komunikacie giełdowym o przesunięciu terminu publikacji wyników. Wydaje się, że to właśnie to, co działo się w pomorskiej spółce, spowodowało zmianę terminu publikacji raportu.

Przypomnijmy, że 22 grudnia ubiegłego roku zarząd Polic poinformował, że konieczna jest wycena posiadanych przez spółkę afrykańskich aktywów. „Zdiagnozowana została i potwierdzona zasadność istotnych zmian kluczowych parametrów będących podstawą wyceny złoża fosforytów w obszarze Kebeme, na który Spółka African Investment Group posiada koncesję poszukiwawczą” – poinformowała spółka.

Półtora miesiąca później zarząd podjął decyzję o skorygowania wartości niektórych aktywów. Jak poinformowała spółka, uchwałę w sprawie dokonania korekty wartości aktywów, jakimi są złoża fosforytów podjęto w następujący sposób.

Dla złoża Kebemer korekta wyniosła niemal 271,2 mln złotych. Dla złoża Lam-Lam -  ponad 12,4 mln złotych. Korekta jest dokonana w oparciu o stan z końca 2015 roku. 

Co więcej, zarząd podjął także uchwałę w sprawie dokonania korekty w kwocie ponad 96,219 mln zł dotyczącej aktywów finansowych prezentowanych w sprawozdaniu jednostkowym emitenta, jakimi są nabyte akcje w spółce AFRIG.  

NA GIEŁDZIE

 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

KOMENTARZE (15)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP