Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Co dalej z Ciechem? Wszystko w rękach Skarbu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
29-05-2014 11:33
Co dalej z Ciechem? Wszystko w rękach Skarbu
fot. mat. prasowe Ciech

W piątek upływa termin przyjmowania zapisów na akcje Grupy Ciech. Pierwotnie wezwanie miało zakończyć się w piątek 25 kwietnia. Jednak zostało przedłużone z powodów braków zgód niektórych urzędów. Jednak to czy zebranie zakończy się sukcesem zależy od MSP. A skarb wciąż nie dał jasnego sygnału co planuje zrobić.

Na początku marca wchodząca w skład grupy Kulczyk Investments spółka KI Chemistry ogłosiła wezwanie na większościowy pakiet akcji Grupy Ciech.
Firma najbogatszego Polaka wezwała do sprzedaży ponad 34,78 mln akcji Ciechu. W sumie chce skupić 66 proc. kapitału spółki. Zaoferowana cena to 29,5 zł za akcję - podał pośredniczący w wezwaniu DM BZ WBK.

Przyjmowanie zapisów rozpoczęło się 25 marca, a miało pierwotnie zakończyć 25 kwietnia.

- Zamiarem wzywającego jest wspieranie spółki w jej dotychczasowej oraz planowanej działalności oraz podjęcie działań mających na celu doprowadzenie do wzmocnienia jej sytuacji rynkowej oraz finansowej. Wzywający zamierza dążyć do integracji działalności spółki ze spółkami w ramach swojej grupy kapitałowej oraz poszukiwać synergii po stronie kosztów operacyjnych działania spółek w grupie - poinformował KI Chemistry.

Spółka Jana Kulczyka chce utrzymać akcje Ciechu w obrocie na rynku regulowanym.

- Spółka Ciech jest przeznaczona do prywatyzacji. Skarb Państwa z zadowoleniem przyjął informację o zainteresowaniu inwestorów akcjami Ciechu. Ponieważ spółka jest notowana na giełdzie, zbycie udziałów Skarbu Państwa może się odbyć również za pośrednictwem odpowiedzi na wezwanie. MSP będzie analizowało złożoną przez KI Chemistry propozycję - napisano w komunikacie MSP.

Co od tego czasu się zmieniło? Niewiele. Oficjalnie MSP nie poinformowało co zamierza zrobić w sprawie wezwania. Nieoficjalnie w gmachu przy ulicy Kruczej w Warszawie kręcą trochę nosem z powodu ceny. Gdyby była trochę wyższa… Problem bowiem w tym, że prywatyzacja Ciechu przez spółkę najbogatszego Polaka ma także wymiar polityczny. Opozycja nie zawaha się wykorzystać faktu sprzedaży spółki jeśli tylko cena akcji firmy pójdzie do góry. Pojawia się znane hasła o wyprzedaży „za bezcen” majątku Polski.

Część specjalistów uważa, że możliwe jest podwyższenie ceny w wezwaniu. Tyle, że KI Chemistry wcale tego nie musi zrobić. Niedawno Ciech opublikował dane finansowe za pierwszy kwartał, a te nie były zachwycające.

Spółka zanotowała pogorszenie sytuacji finansowej w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 roku. Firmie spadły przychody netto ze sprzedaży. Wyniosły one w omawiany okresie 845 mln złotych. To o 14,9 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego.

NA GIEŁDZIE

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.31 PLN -0.40 (-0.64%)

Notowania | Analiza techniczna





SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP