Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech z zyskiem po pierwszym półroczu

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
31-08-2009 10:11
Ciech z zyskiem po pierwszym półroczu

Grupa Chemiczna Ciech zamknęła I półrocze przychodami ze sprzedaży na poziomie 1,85 mld zł i wynikiem netto przekraczającym 35 mln zł. Mimo utrzymującej się dekoniunktury, zysk operacyjny (EBIT) w II kwartale wzrósł o 11 proc. w porównaniu do poprzedniego kwartału, co po sześciu miesiącach dało w sumie 137 mln zł.

W I półroczu 2009 r. widoczne było odzyskiwanie sił światowej gospodarki po nagłym załamaniu z końca 2008 r. W drugiej części półrocza spadek dynamiki produkcji w Polsce był już mniejszy niż w I kw. Poprawił się też nieco ogólny klimat koniunktury. Nadal jednak gospodarka światowa pozostawała w fazie głębokiego kryzysu. Spowolnienie gospodarcze było odczuwalne również na krajowym rynku, stosunkowo dobrze radzącym sobie w warunkach recesji. Skutki obniżenia koniunktury najwyraźniej były widoczne w przemyśle i budownictwie. Utrzymujące się wysokie marże bankowe i ograniczony dostęp do finansowania negatywnie wpływały na koszty finansowania działalności.
- Mimo trudnych warunków Grupie Ciech w I półroczu udało się poprawić sytuację finansową - podkreśla Ryszard Kunicki, kierujący Grupą.

W II kw. poprawiły się wyniki kluczowe dla działalności biznesowej Grupy. Zysk operacyjny, najważniejszy wskaźnik z punktu widzenia podstawowej działalności spółki, wzrósł w drugiej części półrocza w stosunku do I kw. o około 11 proc. i wyniósł 72 mln zł. Tym samym znalazł się na poziomie wyniku operacyjnego uzyskanego przez spółkę w tym samym okresie rekordowego 2008 r. - 79 mln zł.

- Wzrost zysku operacyjnego od kwietnia do czerwca w odniesieniu do pierwszych trzech, z reguły najlepszych, miesięcy roku świadczy o skuteczności podjętych przez nas programów redukcji kosztów i zwiększania efektów synergii - mówi Robert Bednarski, członek zarządu odpowiedzialny za finanse Grupy Ciech.

Również wskaźnik EBIDTA (zysk operacyjny + amortyzacja), osiągając w II kw. wartość 123 mln zł, był na poziomie wyniku uzyskanego w roku ubiegłym - 126 mln zł. (EBITDA liczona bez wpływu opcji jest wyższa o 10 proc. niż w 2008 r.). Zarówno w samym II kw. jak i całym półroczu, w ujęciu rok do roku, znacznie poprawiły się operacyjne przepływy pieniężne. W I półroczu Grupa wygenerowała z działalności operacyjnej 217 mln zł przepływów pieniężnych w porównaniu do minus 72 mln zł rok wcześniej.

- Wzmacnianiu fundamentów Grupy służy również utrzymujący się dobry poziom przychodów i malejący wpływ opcji na wyniki finansowe - dodaje Robert Bednarski.

NA GIEŁDZIE

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.71 PLN -0.17 (-0.27%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP