PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech przez restrukturyzację chce zaoszczędzić 600 mln zł

Autor: wnp.pl (AH)
04-08-2010 19:52
Ciech przez restrukturyzację chce zaoszczędzić 600 mln zł

Zarząd Ciechu przyjął 4 sierpnia plan restrukturyzacji spółki na lata 2010-2015. Zakłada on wdrożenie inicjatyw restrukturyzacyjnych, których celem jest uzyskanie poprawy kondycji finansowej Grupy Kapitałowej Ciech SA i zwiększenie jej potencjału do spłaty zadłużenia oraz do rozwoju działalności. Ciech chce w ten sposób zaoszczędzić 600 mln zł

Jak czytamy w komunikacie spółki, przyjęcie planu restrukturyzacji jest rezultatem realizacji zobowiązań w ramach umowy z bankami, w sprawie konsolidacji i refinansowania zadłużenia.
Plan restrukturyzacji przewiduje m.in. sprzedaż w okresie 32 miesięcy całości udziałów w spółkach podstawowych dla Grupy, tj. Vitrosilicon, Alwernia, GZNF Fosfory - w celu pozyskania gotówki i wyjście z rynków niestrategicznych z punktu widzenia Grupy.

Ponadto Ciech zakłada sprzedaż w ciągu 12 miesięcy akcji w 8 dużych spółkach niepodstawowych, tj. PTU, Zakłady Azotowe Tarnów, Transoda, Transclean, Polfa (oraz Polfa Hungaria), Elzab, Ciech Service i Polskie Konsorcjum Chemiczne, w celu pozyskania gotówki, zmniejszenia zaangażowania zasobów w nadzór właścicielski oraz zwiększenia przejrzystości Grupy dla inwestorów.

W ramach restrukturyzacji chemiczny koncern planuje również w ciągu 18 miesięcy sprzedaż wybranych zorganizowanych części przedsiębiorstwa Zachem, po analizie przyszłej rentowności produkcji i ekonomicznego efektu decyzji, w celu pozyskania gotówki oraz wyjścia z rynków niestrategicznych z punktu widzenia Grupy.

Po analizie przyszłej rentowności produkcji i ekonomicznego efektu decyzji, w celu wyeliminowania nierentownych linii produkcyjnych i ograniczenia straty operacyjnej związanej z ich funkcjonowaniem plan restrukturyzacji zakłada również zakończenie w ciągu 14 miesięcy działalności i likwidację wybranych linii produkcyjnych w Zachem, GZNF "Fosfory" oraz Soda Polska Ciech

Ponadto plan przewiduje także sprzedaż kilkunastu głównych nieruchomości operacyjnych, niewykorzystywanych w działalności podstawowej Grupy

Do 32 miesięcy przeprowadzona ma zostać również restrukturyzacja zatrudnienia w spółkach GZNF Fosfory, Zachem, SPC, Vitrosilicon i Govora oraz na poziomie Grupy, w celu ograniczenia i dostosowania poziomu zatrudnienia do nowej organizacji oraz optymalizacji kosztów operacyjnych.

Plan restrukturyzacji zakłada także sprzedaż pozostałych innych zbędnych aktywów oraz praw majątkowych w spółkach SPC, US Govora i Vitrosilicon, optymalizację podatkową, związaną głównie z odzyskaniem podatku od czynności cywilnoprawnych oraz rozliczaniem podatku VAT w spółkach SPC, Vitrosilicon i Organika - Sarzyna, optymalizację nakładów inwestycyjnych, obejmującą weryfikację harmonogramu inwestycji instalacji produkcyjnej substancji MCPA w spółce Organika-Sarzyna, w celu rozłożenia w czasie nakładów inwestycyjnych na część nieprodukcyjną instalacji oraz opóźnienie harmonogramu inwestycyjnego projektu konwersji elektrolizy z przeponowej na membranową do 2010 r. w spółce Zachem, w celu uwolnienia środków pieniężnych przy zachowaniu zobowiązań inwestycyjnych i ciągłości.

NA GIEŁDZIE

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.70 PLN 0.71 (1.15%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 506 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP