Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech pozyskał środki unijne na proekologiczne inwestycje

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
06-07-2009 09:24

Soda Polska Ciech będzie mogła częściowo sfinansować rozpoczętą przed rokiem inwestycję w swojej elektrociepłowni w Janikowie ze środków pomocowych Unii Europejskiej. Umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej firma podpisała 30 czerwca 2009 roku.

Umowa dotyczy unowocześnienia kotłów. Kwota dofinansowania to ok. 13,4 mln zł, co stanowi 30 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia.
Wniosek o dofinansowanie projektu pod nazwą „Rozbudowa kotłów CKTI w Elektrociepłowni Janikowo celem dostosowania do wymogów środowiskowych - kocioł CKTI 2” Soda Polska Ciech złożyła 15 września ub.r.

Przyznanie środków nastąpiło w drodze konkursu organizowanego przez NFOŚiGW, w ramach Działania 4.5 „Wsparcie dla przedsiębiorstw w zakresie ochrony powietrza” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Fundusze unijne, dystrybuowane w związku z tym Działaniem, przyczynią się do poprawy jakości powietrza poprzez obniżenie wielkości emisji zanieczyszczeń z instalacji spalania paliw. Zatwierdzenie projektu Sody Polska Ciech do dofinansowania potwierdza, że jego realizacja przyniesie znaczący efekt ekologiczny. Jego całkowita wartość to ponad 48,3 mln zł. Będzie on wykonany do 2010 r.

To już drugie przedsięwzięcie Sody Polskiej Ciech, które otrzyma wsparcie ze środków unijnych. Wspólna, proekologiczna inwestycja tej spółki z Lafarge – budowa instalacji do separacji popiołów lotnych z elektrociepłowni jej dwóch zakładów sodowych będzie także dofinansowana w wysokości 30 proc. kosztów kwalifikowanych projektu, tj. 12,3 mln zł. Projekt ten prowadzi spółka Hatra Cement i Beton, należąca do Lafarge (71 proc. udziałów) i Sody Polskiej Ciech (29 proc. udziałów).

- Wsparcie naszych projektów środkami Unii Europejskiej to dla Ciechu nie tylko pomoc w sfinansowaniu inwestycji, ale i uznanie dla ambitnych przedsięwzięć proekologicznych – mówi Ryszard Kunicki, kierujący Grupą Chemiczną Ciech.

Procedurę ubiegania się o dofinansowanie wspólnej inwestycji rozpoczęto we wrześniu 2008 r. Nastąpiło to po zawarciu przez obie spółki umowy o utworzeniu Zakładu Gospodarki Popiołami. Zostanie on zlokalizowany obok jednego z dwóch polskich zakładów sodowych Grupy Ciech – Janikosoda w Janikowie - i będzie funkcjonował w oparciu o innowacyjną w skali całej Europy technologię separacji popiołów. Dzięki rezultatom projektu, w postaci uzyskania znaczącego efektu ekologicznego, który polega na odzysku surowców przez zastosowanie tej technologii, wykorzystywanych w procesie produkcyjnym przez inne podmioty gospodarcze, został on zatwierdzony do dofinansowania.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.87 PLN -0.23 (-0.36%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP