Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech - powolna poprawa wyników i dezinwestycje

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
10-11-2010 10:48
Ciech - powolna poprawa wyników i dezinwestycje

Poprawiają się wyniki Grupy - przychody w III kwartale 2010 były wyższe od ubiegłorocznych o blisko 10 proc., a strata netto spadła o 15 proc. Jednak spółka w trzecim kwartale miała 28,86 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej .

Kluczowe dla poprawy sytuacji finansowej Ciech-u może być emisja do 23 mln akcji z prawem poboru. Pieniądze z podwyższenia kapitału będą przeznaczone na rozwój i restrukturyzację Grupy Ciech.
- Emisja akcji stanowi dopełnienie Planu Restrukturyzacji Grupy Ciech. Zrestrukturyzowana i dokapitalizowana Grupa Ciech będzie najbardziej efektywnym podmiotem w branży chemicznej - podkreśla Ryszard Kunicki, prezes Ciech SA. – Wraz z doradcami intensywnie pracujemy nad prospektem emisyjnym – dodaje. Pozyskane z emisji akcji środki zostaną przeznaczone w szczególności na realizację kluczowych inwestycji rozwojowych i zbudowanie nowej długoterminowej struktury finansowania. Grupa Ciech zwiększy potencjał produkcyjny i obniż koszty działania. Poprawi to konkurencyjność poprzez zwiększenie efektywności operacyjnej.

A jak sytuacja wygląda obecnie?

- W ujęciu rok do roku widać pierwsze efekty restrukturyzacji i poprawę koniunktury w branży. Przychody całej Grupy w trzecim kwartale wzrosły o 90 mln zł, do 984 mln zł, w porównaniu do tego samego okresu 2009 roku. Jednocześnie, mimo charakterystycznej dla głównych rynków Grupy Ciech sezonowości, przychody ze sprzedaży od lipca do sierpnia utrzymywały się na poziomie zbliżonym do wcześniejszych trzech miesięcy, kiedy to wyniosły 988 mln zł – podkreślają szefowie potentata

Narastająco w I-III kw. 2010 roku spółka miała 62,64 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 10,79 mln zł straty rok wcześniej, przy przychodach odpowiednio 2934,28 mln zł wobec 2787,30 mln zł. W ujęciu jednostkowym, w I-III kw. 2010 roku spółka miała 8,23 mln zł straty netto wobec 56,34 mln zł straty rok wcześniej.

Zgodnie z planem idzie sprzedaż części majątku Grupy. Najistotniejszym z toczących się obecnie procesów jest sprzedaż Gdańskich Zakładów Nawozów Fosforowych Fosfory. 19 października br. Ciech otrzymał od Zakładów Azotowych Puławy wiążącą ofertę zakupu udziałów w tej spółce. To już drugi obok Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach podmiot z branży deklarujący poważne zainteresowanie zakupem gdańskich Fosforów.

Sfinalizowanie tej dezinwestycji jest kluczowym krokiem ku zamknięciu procesu pozyskiwania 400 mln zł niezbędnych do spełnienia warunków obecnego porozumienia z bankami. Na liście firm przeznaczonych do sprzedaży są jeszcze Polfa, Transcelan, Transoda, Vitrosilicon i Alwernia oraz ponad 40 mniejszych spółek, w których grupa kapitałowa planuje sprzedać udziały.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.71 PLN -0.17 (-0.27%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP