Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech nie będzie zwalniał

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
25-09-2014 11:32
Ciech nie będzie zwalniał
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Zarząd Ciechu poinformował o porozumieniu ze związkami zawodowymi. Związkowcy ustąpili z żądań płacowych. W zamian spółka zobowiązała się do podjęcia działań, których efektem będzie utrzymanie zatrudnienia.

Przypomnijmy, że pierwszego września ruszyły zwolnienia grupowe w kluczowej spółce Grupy Ciech - Soda Polska Ciech. Do 31 maja przyszłego roku firma chciała zwolnić do 155 pracowników.
- Przyczyną planowanego zwolnienia grupowego jest potrzeba wprowadzenia zmian organizacyjnych związanych z przeprowadzoną w spółce zależnej, modernizacją i automatyzacją prowadzącą do podniesienia efektywności produkcji, w tym do zmiany organizacji pracy (polegającej na zmianie systemu czasu pracy, połączeniu funkcji i zadań pracowniczych, przeniesieniu pracowników w poszczególnych jednostkach organizacyjnych spółki zależnej) w celu optymalizacji czasu pracy i zwiększenia efektywności oraz w konsekwencji oczekiwaną przez spółkę zależną redukcją kosztów działalności w obszarze kosztów pracy - tyle można było przeczytać w dość enigmatycznym komunikacie Ciechu.

Rozpoczynające się kolejne redukcje budziły ostry sprzeciw załogi. Pracownicy sodowej części Ciechu mieli także pretensje o to, że redukcje odbywały się w tej części Grupy, która odpowiada za gros zysków spółki.

Teraz zawarte zostało porozumienie, które łagodzi sytuację w spółce. Jednak ceną za miejsca pracy jest brak podwyżek.

Jakie są szczegóły porozumienia?

Po pierwsze, związki zawodowe zobowiązały się wycofać zgłoszone żądania, dotyczące zwiększenia funduszu płac oraz w okresie obowiązywania porozumienia nie występować z żądaniami zwiększenia funduszu płac, podwyżek, ustalenia dodatkowych świadczeń pieniężnych dla pracowników spółki zależnej lub jakimikolwiek innymi żądaniami, dotyczącymi wynagradzania pracowników spółki zależnej, zarówno w trybie ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jak i poza nim.

Związkowcy zobowiązali się, na okres obowiązywania porozumienia, m.in. do dążenia do polubownego rozstrzygania kwestii spornych ze spółką zależną. Oznacza to brak sporów zbiorowych, pikiet i strajków

Trzeci punkt ugody mówi że: strony porozumienia potwierdziły, iż na dzień zawarcia porozumienia nie istniał pomiędzy nimi jakikolwiek spór zbiorowy w rozumieniu przepisów ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

NA GIEŁDZIE

Ciech SA [CIE]

kurs:

62.71 PLN -0.17 (-0.27%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP