PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ciech na fali wznoszącej

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
04-12-2015 11:46
Ciech na fali wznoszącej

Firma, która jeszcze całkiem niedawno znajdowała się w trudnej sytuacji, po zmianie właściciela odżyła.

Fot. PTWP

Akcje najdroższe od siedmiu lat, poprawa ratingów, wysokie zyski... Właściciele Grupy Ciech mają powody do zadowolenia. Ostatnie miesiące dla spółki, to pasmo sukcesów.

Od przejęcia kontroli nad Ciechem przez KI Chemistry, z grupy Kulczyk Investments, minęło już ponad rok czasu. Firma, która jeszcze całkiem niedawno znajdowała się w trudnej sytuacji, po zmianie właściciela odżyła. To prawda, że wdrożono bolesny dla załogi program naprawczy, ale firma rozwija się i - co doceniają analitycy - poprawia swoją sytuację finansową. Nic więc dziwnego, że w ciągu roku kurs akcji Ciechu wzrósł aż o ponad 91 proc.

 


Pańskie oko konia tuczy

Z pewnością jedną z kluczowych przyczyn tak znacznego wzrostu wartości akcji spółki była stabilizacja spółki. Wraz z przejęciem kontroli przez KI Chemistry  Ciech zyskał wiarygodnego i bardzo stabilnego inwestora. Wcześniej właśnie brak stabilizacji właścicielskiej był jedną z przyczyn słabszej sytuacji firmy i niepewnych rokowań. Zgodnie z przysłowiem „pańskie oko konia tuczy” pojawienie się nowego, zasobnego w gotówkę inwestora z pewnością poprawiło pozycję firmy. Dało też nadzieję na zmiany w firmie.

Trzeba podkreślić, że Ciech kontrolowany przez państwo, ze strony tego ostatniego nie mógł liczyć na tak bezpośrednią pomoc, jak od prywatnego właściciela. Tymczasem jednym z głównych problemów Ciechu, był brak wystarczającej gotówki. Z godnie z prawem Unii Europejskiej dofinansowanie podmiotów rynkowych przez Skarb jest obarczone wieloma warunkami. Na szczęście w przypadku prywatnego inwestora te obostrzenia nie obowiązują.

Otoczenie sprzyja

Na poprawę sytuacji Ciechu wpływ miała także korzystna sytuacja wokół  spółki. Po pierwsze, pomogły wysokie ceny sody a zarazem niskie głównych surowców np. węgla. To przełożyło się na poprawę wyników finansowych. I wywołało swoistą reakcję łańcuchową, bo polepszenie kondycji firmy zauważyły agencje ratingowe. Swoje oceny podniosły S&P i  Moody's Investors Service.

Ta ostatnia agencja dość jasno tłumaczy swój krok: „Poprawa wyników spółki w 2014 i 2015 roku, przejawiająca się poprawą marży EBITDA i wartością generowanych przepływów pieniężnych oraz skutecznie przeprowadzonym refinansowaniem zadłużenia wynikającego m.in. z tytułu emisji przez spółkę zależną emitenta - Ciech Group Financing AB zabezpieczonych obligacji nadrzędnych w kwocie 245 mln euro oraz  zadłużenia wynikającego z umowy kredytu odnawialnego do kwoty 100 mln zł".

Wyzwanie z załogą

I choć sytuacja finansowa spółki uległa znaczącej poprawie, to nie oznacza, że zarządu firmy nie czekają poważne wyzwania. Jednym z głównym będzie porozumienie ze związkami zawodowymi i załogą. Należy pamiętać, że ciężka sytuacja spółki w poprzednich latach zastopowała presję płacową. Jednak teraz pracownicy spółki mogą oczekiwać, że właściciele będą chcieli się zyskami podzielić. To zaś oznacza podwyżki. Jak duże i ewentualnie kiedy czas pokaże.

Dariusz MalinowskiSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP