Ciech i Puławy powalczą o przejęcie producentów nawozów

Ciech i Puławy powalczą o przejęcie producentów nawozów
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Szykują się poważne przetasowania w branży chemicznej. Pod młotek trafią udziały Skarbu Państwa w czterech spółkach: Anwilu, ZA Tarnów, ZCh Police i ZA Kędzierzyn. Zainteresowane przejęciem tych spółek są dwie grupy chemiczne - Ciech i Puławy.

Puławy są potentatem na rynku, z kolei Ciech dominuje na runku sody, półproduktów chemii nieorganicznej i tworzyw sztucznych. Obie firmy zapowiadają ostrą ruwalizację o silne rynkowo, ale zwykle słabo zarządzane półpaństwowe firmy - czytamy w "The Wall Street Journal Polska".

Strategia Ciechu na lata 2007-2011 zakłada budowę dywizji Argo, której elementem będzie przejęcie jednego z producentów nawozów. - Brane przez nas pod uwagę są Anwil, Police i Tarnów - mówi "WSJ Polska" prezes Grupy Ciech Mirosław Kochalski. Nie zaprzecza on, że obiektem przejęcia mogą także być Zakłady Azotowe Puławy.

Prezes nie zdradza jednak, która ze spółek jest na pierwszym miejscu, choć twierdzi, że krótka lista już w Ciechu istnieje.

Główny rywal Ciechu w wyścigu po spółki nawozowe - Puławy - ma podobne cele. Dzięki akwizycjom firma chce stać się silną grupą nawozowo-chemiczną. - Nie chodzi nam tylko o powiększenie rynku, ale o zwiększenie wartości spółki dla akcjonariuszy oraz o zapewnienie sobie bezpieczeństwa w okresie, kiedy koniunktura w branży ulegnie pogorszeniu - mówi w dzienniku Jacek Jasiński, dyrektor departamentu organizacji korporacyjnej w Puławach.

Zdaniem Piotra Palenika, analityka ING Securities, to Grupa Ciech ma większe zdolności połykania mniejszych spółek niż Puławy. W tym roku Ciech zakończył z powodzeniem akwizycje trzech dużych firm: Organika Sarzyna, Zachemu i rumuńskiego producenta sody Govora - przypomniał dziennik.

Według analityka zakup każdej z czterech spółek to wydatek co najmniej miliarda złotych. Zarówno Ciech, jak i Puławy stać na taką inwestycję. Spółki wypracowały w 2006 r. podobne przychody po ok. 2,2 mld zł, i zysk netto na poziomie 130-150 mln zł.

- Planujemy sfinansowanie przejęć z pieniędzy uzyskanych w wyniku emisji obligacji oraz ze środków własnych. Nie wykluczam też emisji akcji, to zależy od wartości przejęcia - mówi w "WSJ Polska" Kochalski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Ciech i Puławy powalczą o przejęcie producentów nawozów

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!