Chemikalia muszą być rejestrowane

Chemikalia muszą być rejestrowane
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Od 1 czerwca obowiązuje całkowicie nowy system dopuszczania na rynek substancji chemicznych. Substancje niezarejestrowane w Europejskiej Agencji Chemicznej nie będą mogły być wprowadzane na europejski rynek.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 1907/2006 z 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) dotyczy przedsiębiorców działających w kluczowych branżach przemysłu chemicznego - wyjaśnia "Gazeta Prawna".

Nakłada ono na przedsiębiorców konieczność zarejestrowania produkowanych i importowanych substancji oraz sposobów ich używania w Europejskiej Agencji Chemicznej. Substancje niezarejestrowane nie będą mogły być wprowadzane na rynek europejski.

- Od 1 czerwca obowiązują nowe karty charakterystyki substancji. Każdy importer czy producent musi podać w niej informacje o zagrożeniach wywoływanych przez substancję i o środkach redukcji ryzyka - tłumaczy "GP" Michał Andrijewski, dyrektor departamentu ds. oceny ryzyka w Biurze ds. Substancji i Preparatów Chemicznych.

Proces rejestracji oparty jest na zasadzie jedna substancja - jedna rejestracja. Wymaga on współpracy z innymi użytkownikami tej samej substancji. Zgodnie z rozporządzeniem producenci są zobowiązani do dostarczania dalszym użytkownikom informacji o substancjach, sposobach ich używania i związanym z tym ryzykiem- wjaśnia dziennik.

- Sankcje za nieprzestrzeganie nowych przepisów mają określić państwa członkowskie UE. W rozporządzeniu podkreśla się, że kary za naruszenie jego przepisów powinny być skuteczne, proporcjonalne oraz odstraszające - wyjaśnia na łamach dziennika Kamil Jankielewicz, radca prawny z kancelarii Allen & Overy.

Koszty wprowadzenia systemu REACH do polskiego przemysłu chemicznego będą następujące: rejestracja wstępna 1 tys. euro; przeprowadzenie badań od 8,6 do 386 tys. euro (w zależności od wielkości produkcji); uzyskanie zezwolenia 55 tys. euro.

- Opłata administracyjna związana z przedłożeniem dokumentów rejestracyjnych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz substancji o rocznej produkcji 1-10 ton będzie ulgowa - mówi "Gazecie Prawnej" Piotr Zabadała z departamentu rozwoju gospodarki z Ministerstwa Gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chemikalia muszą być rejestrowane

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!