Chemiczny sojusz przyjaciela Putina i ukraińskiego gazowego oligarchy

Chemiczny sojusz przyjaciela Putina i ukraińskiego gazowego oligarchy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Strategiczne interesy w branży chemicznej połączyły ukraińskiego partnera Gazpromu Dmytro Firtasza z Arkadijem Rotenbergiem, przyjacielem premiera Rosji Władimira Putina.

Nowym strategicznym akcjonariuszem wielkich rosyjskich zakładów chemicznych Minudobrienia pod Woroneżem została kontrolowana przez Arkadija Rotenberga cypryjska spółka Laguz Management - poinformował w czwartek dziennik "Kommiersant", powołując się na biuro prasowego przedsiębiorcy.

Laguz odkupiło 80 proc. akcji rosyjskich zakładów, nie podając wartości transakcji. Jednak prawie połowę tych akcji miał norweski koncern chemiczny Yara, który ujawnił, że dostał za nie 390 mln dol. Na tej podstawie można szacować, że spółka Rotenberga powinna zapłacić w sumie ponad 800 mln dol.

To pierwsza inwestycja w branży chemicznej Rotenberga, który był trenerem dżudo obecnego premiera Rosji Władimira Putina i uchodzi za jego przyjaciela. W ostatnich latach Arkadij Rotenberg i jego brat Borys zrobili oszałamiającą karierę w biznesie. Za niespełna 300 mln dol. odkupili od Gazpromu firmy budowlane, które potem zaczęły dostawać od gazowego koncernu warte miliardy dolarów kontrakty na budowę rosyjskiej odnogi bałtyckiego gazociągu Nord Stream. Rotenbergowie kontrolują też firmy w Rosji i Niemczech pośredniczące w imporcie rur do gazociągów i na rozwijanie tego interesu dostały kredyt gwarantowany przez Gazprom. Dobre relacje z gigantem gazowym przydadzą się Rotenbergowi także teraz, bo kluczowym surowcem w działalności zakładów Minudobrienia jest gaz, w 80 proc. dostarczany przez Gazprom.

Według "Kommiersanta" w przejęciu zakładów pod Woroneżem wziął też udział ukraiński przedsiębiorca Dmytro Firtasz. On także zrobił fortunę jako partner Gazpromu. Wraz z rosyjskim koncernem Firtasz jest wspólnikiem firmy RosUkrEnergo, która do 2009 r. miała monopol na import gazu na Ukrainę i była drugim po Gazpromie eksporterem gazu do Polski. Za pieniądze zarobione na współpracy z Gazpromem Firtasz przejął kluczowe ukraińskie zakłady chemiczne w branży azotowej, sodowej i bieli tytanowej.

Oficjalnie Rotenberg ogłosił, że pokonał Firtasza w rywalizacji o Minudobrienia, ale według źródeł "Kommiersanta" ukraiński przedsiębiorca wziął udział w tej transakcji. Trudno to zweryfikować.

Kontrolowana przez Rotenberga cypryjska spółka Laguz, która przejęła zakłady pod Woroneżem, należy do kolejnych spółek z Cypru. A ich beneficjentem jest z kolei znany indyjski przedsiębiorca z rynku nieruchomości Shravan Gupta i w praktyce spółki te mogą zawierać umowy dla różnych przedsiębiorców.

Rotenberg już ogłosił, że teraz będzie zabiegać o przejęcie firmy Odesskij Priportowyj Zawod, monopolisty w eksporcie amoniaku z Ukrainy. Także Firtasz kilka miesięcy temu zapowiedział, że chce przejąć tę firmę. Być może ta prywatyzacja ostatecznie scementuje sojusz ukraińskiego oligarchy z zaprzyjaźnionym z Putinem przedsiębiorcą z Rosji.

Bracia Rotenberg mogą zostać partnerami Firtasza także przy inwestycjach w innych krajach - napisał "Kommiersant". Pięć lat temu Firtasz interesował się już branżą chemiczną w Polsce, zabiegając o kontrakt na dostawy gazu dla Zakładów Azotowych w Puławach. Wtedy zabiegi Firtasza zablokowało wprowadzenie przepisów wymagających od importerów gazu tworzenia obowiązkowych zapasów w Polsce. Ale w tym tygodniu rząd przyjął projekt przepisów znoszących ten wymóg, przygotowany przez kierowane przez wicepremiera Waldemara Pawlaka Ministerstwo Gospodarki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chemiczny sojusz przyjaciela Putina i ukraińskiego gazowego oligarchy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!