Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chemicy apelują w sprawie dostaw energii

Autor: WNP.PL (DM)
17-08-2015 16:52
Chemicy apelują w sprawie dostaw energii
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Branża chemiczna zwraca uwagę na skutki wprowadzenia w zeszłym tygodniu ograniczeń w dostawach energii dla największych zakładów. Apeluje o współpracę w tej materii.

- Zaapelowaliśmy do Rady Ministrów, Urzędu Regulacji Energetyki, Polskich Sieci Elektroenergetycznych i Ministerstwa Gospodarki o wypracowanie mechanizmów skoordynowanych działań administracji publicznej i sektora w podobnych sytuacjach - mówi dr Krzysztof Łokaj, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.
W zeszłym tygodniu PSE SA ograniczyły dostawy energii elektrycznej dla największych zakładów przemysłu chemicznego w Polsce. W celu zabezpieczenia sieci energetycznej przed przeciążeniem, a także mając na uwadze potrzeby odbiorców wrażliwych, branża chemiczna dostosowała się do tych ograniczeń i zmniejszyła produkcję, m.in. wyłączając najbardziej energochłonne i nie wpływające na bezpieczeństwo produkcji urządzenia i aparaturę.

Ograniczenia produkcji w sektorze chemicznym mogą mieć negatywne konsekwencje dla całokształtu polskiej gospodarki, ponieważ branża stanowi podstawę dla innych jej gałęzi. Odbiorcami produktów chemicznych są między innymi producenci żywności, motoryzacja, budownictwo czy farmacja.

- Specyfika produkcji chemicznej, a zwłaszcza kwestie związane z bezpieczeństwem takie jak konieczność zachowania ciągłości procesowej, wyklucza niekontrolowane przerwy i istotne ograniczenia w dostawach energii - mówi Adam Leszkiewicz, przewodniczący Rady PIPC.
- Mając na celu wykluczenie przyszłych zagrożeń, PIPC zaapelowała do Rady Ministrów, PSE SA, URE, a także Ministerstwa Gospodarki o wypracowanie mechanizmów skoordynowanych działań administracji publicznej i sektora w podobnych sytuacjach - dodaje Leszkiewicz.

- Od kilku Polska Izba Przemysłu Chemicznego prowadzi program"„Energia dla Chemii", którego celem jest m.in. zwiększenie efektywności energetycznej sektora chemicznego. To dzięki licznym inwestycjom realizowanym przez podmioty przemysłu chemicznego w Polsce regularnie spada zużycie energii przez chemiczne zakłady przemysłowe. Polska chemia realizuje zasady zrównoważonego rozwoju - mówi dr Tomasz Zieliński, prezes zarządu PIPC. - Liczymy więc na pozytywną odpowiedź na nasz apel - tłumaczy szef Izby.

Czytaj także: W Grupie Azoty problemy z prądem mogą dotknąć ZAK

ZAK już z pełnymi dostawami prąduSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP