Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Chemia po trzech kwartałach: jest się z czego cieszyć

Autor: WNP.PL (Dariusz Malinowski)
18-11-2015 10:18
Chemia po trzech kwartałach: jest się z czego cieszyć

Wydaje się, że branża najgorsze ma już za sobą.

Fot. Fotolia

Prawie wszystkie polskie spółki chemiczne po trzech kwartałach mogą się pochwalić lepszym wynikiem finansowym niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Co przyczyniło się do poprawy sytuacji finansowej polskiej chemii?

Po pierwsze trzeba uczciwie przyznać, że chemia w większości miała nieco łatwiej. Miniony rok to bowiem dalszy spadek cen głównych surowców dla branży chemicznej. Zwłaszcza trzeba podkreślić dobre oferty cenowe na gaz. A przecież to on stanowi w przypadku niektórych produktów chemicznych aż ponad połowę kosztów. Jednak nie tylko gaz taniał. Na przykład dla biznesu sodowego wiodącą role odgrywa węgiel, a ten także taniał.
Rolę taniejących surowców podkreślają same spółki.

- W trzecim kwartale Grupa Kapitałowa Grupa Azoty kontynuowała ścieżkę poprawy marży operacyjnej EBITDA notując przyrost rok do roku o ponad 50 proc. do poziomu 9 proc. (w porównaniu z 6proc. w trzecim kwartale 2014roku). Kluczowym czynnikiem wzrostu był w dalszym ciągu segment nawozowy dyskontujący w wynikach korzystne tendencje na rynku surowcowym przy zachowaniu porównywalnych parametrów ekonomicznych w pozostałych segmentach Grupy - powiedział Andrzej Skolmowski, wiceprezes zarządu ds. finansów Grupy Azoty.

Ale to nie jedyny powód poprawy wyników. Ważnym powodem są również zmiany na rynku walutowym. Nasze firmy chemiczne sporo eksportują. A ponieważ złotówka osłabła wobec dolara i euro, oraz funta, automatycznie oznaczało to zwiększenie zysków w złotych ze sprzedaży eksportowej.

Oczywiście nie na wszystkich rynkach tak się stało, jeśli lokalna waluta uległa osłabieniu mogło to pogorszyć wyniki finansowe firmy. Tak się też stało w przypadku Seleny.

Jak czytamy w raporcie spółki: na spadek przychodów ze sprzedaży w okresie 9 miesięcy 2015 roku miała wpływ przede wszystkim niekorzystna sytuacja makroekonomiczna na rynkach Europy Wschodniej (Rosja i Ukraina) oraz bardzo niekorzystne kształtowanie się kursów walut lokalnych względem euro w Kazachstanie, Brazylii i Turcji.

Także porządkowanie sytuacji w samych firmach miało (lub będzie miało w najbliższych miesiącach) wpływ na poprawę wyników. Tak było w przypadku Ciechu. - W trzecim kwartale koncentrowaliśmy się w dużej mierze na rozmowach związanych z procesem refinansowania. Zawarcie stosownych umów stanowi ważny krok w realizacji naszej strategii. Znacząco obniżamy w ten sposób koszty finansowe, co pozwoli nam na intensyfikację rozwoju całej Grupy Ciech. Nowa umowa kredytowa zapewnia Grupie długoterminowe źródło finansowania, jednocześnie gwarantując możliwość dokonywania przedterminowych spłat. Zapewniamy sobie również możliwość dalszej obniżki kosztów finansowania w przypadku polepszającej się kondycji Grupy - tłumaczy Maciej Tybura, prezes zarządu Ciechu.

Jaki będzie cały rok 2015 dla polskiej chemii? Wydaje się, że branża będzie mogła go uznać za całkiem udany, a to co najgorsze ma chyba już poza sobą.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP