Chemia po kryzysie, ale przed wyzwaniami

Chemia po kryzysie, ale przed wyzwaniami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jaka jest sytuacja polskiej branży chemicznej - okazuje się, że całkiem niezła. Uczestnicy panelu zatytułowanego "Polska chemia", który miał miejsce podczas III Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zgodzili się jednak, że przed naszymi firmami wiele wyzwań.

- Dokonaliśmy restrukturyzacji finansowej i zatrudnienia. Jeszcze przed dwoma laty zatrudnialiśmy 7,5 tys. osób, teraz jest to 6,5 tys. Sytuacja spółki jest stabilna. Z dzisiejszego punktu widzenia być może niektóre inwestycje nie były zasadne. Z drugiej strony nasza "masa" jako producenta znacznie wzrosła - powiedział Ryszard Kunicki, prezes Grupy Ciech.

Także prezes Grupy Tarnów Jerzy Marciniak nie krył zadowolenia. - Notujemy wzrost przychodów. Co ważne już teraz widać, że decyzja przejęcia ZAK była bardzo dobra - powiedział Marciniak.

Zarazem zaznaczył, że kierowana przez niego spółka będzie dalej inwestowała, np. choćby w informatykę.

Poprawę widać także w Zakładach Chemicznych Police. - Wychodzimy z zapaści, ale wciąż przed nami dużo do zrobienia. Trwają rozmowy ze związkami, firma wciąż musi oszczędzać - przyznał prezes Polic Krzysztof Jałosiński.

- Nasze wyniki pokazują, że firma najcięższy okres ma za sobą. Niedawno zakończyliśmy sporą inwestycję, zwiększamy moce produkcyjne. Mamy stabilną sytuację teraz chcemy przygotować się i dostosować do zmian na krajowym rynku - stwierdził prezes Puław Paweł Jarczewski.

Dobrze sytuację w firmach chemicznych ocenił wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz. - Z jednej strony jesteśmy optymistami dzięki poprawie wyników branży. Firmy inwestują, mają wizję rozwoju, to wszystko cieszy - powiedział wiceminister. Jak jednak zaznaczył, w branży widać także obawy związane z nowymi regulacjami.

- Reasumując sytuacja jest dość dobra, ale pewne problemy jednak są. Z drugiej strony możemy się dzisiaj zastanawiać, czy to, że nie doszło do prywatyzacji, praktycznie nie miało wpływu na firmy - dodał Leszkiewicz.

- Pamiętajmy także, że firmy nie mogą zatrzymać się w miejscu, muszą się rozwijać - powiedział Jacob Hansen, dyrektor generalny Fertilizers Europe.

A jak oceniają sytuację branży eksperci spoza niej?

- Być może sytuacja branży byłaby lepsza, gdyby nie popełnione dwie dekady temu błędy. Wówczas branża chemiczna w Europie zaczęła się konsolidować, u nas zjednoczenie tej branży rozwiązano - stwierdził Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha.

Były szef Nafty Polskiej, obecnie prezes Mennicy Metale Szlachetne, Maciej Gierej oceniła, że ważne dla firm z branży jest pójście w kierunku małotonażowej produkcji i produktów wysoko zaawansowanych. - Na szczęście teraz firmy doskonale wiedzą, na co mogą sobie pozwolić. Jeszcze w 2003 pytania o koszta często pozostawały bez odpowiedzi - powiedział Gierej.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Chemia po kryzysie, ale przed wyzwaniami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!