Chemia chce tańszego gazu

Chemia chce tańszego gazu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Producenci nawozów z nadzieją wypatrują cięcia taryf o 8,5-10 proc., które URE próbuje wymusić na PGNiG, bo płacą za każdy dzień opóźnienia. Ich zdaniem nawet taka obniżka cen to za mało.

Jak mówi w "Pulsie Biznesu" Jerzy Majchrzak z Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, skoro poziom cen gazu związany jest z cenami ropy naftowej, a ta potaniała o ponad połowę, to cena gazu powinna też stopniowo zmniejszyć się o połowę w stosunku do poziomu z początku 2009 r.

Przedstawiciel PGNiG w dzienniku tłumaczy, ze efekt spadku cen ropy został zniwelowany przez wysoki kurs dolara, w jakim jest liczony kontrakt z Gazpromem.

Jak wyjaśnia dziennik, firmy chemiczne są w trudnej sytuacji: odbiorcy nawozów chcą spadku cen, ale producenci nie mają dużego pola manewru z powodu kosztów produkcji. Nic dziwnego, że liczą na tani gaz. I mają nadzieję, że po negocjowanej obecnie wiosennej cenie jesienią nastąpi kolejne cięcie taryf.

Jak twierdzi w "PB" Krzysztof Jałosiński, prezes ZA Kędzierzyn, firmom łatwiej byłoby negocjować samodzielnie ceny z PGNiG , co możliwe byłoby dopiero po uwolnieniu cen gazu. Tymczasem chemia żąda od URE stanowczości w starciu z PGNiG i oskarża Urząd o opieszałość, co generuje kolosalne koszty.

Jak czytamy w "PB" URE wie, że pat służy PGNiG. Żąda cięcia o 10 proc. i nie chce oddać ani procenta. Ale przyznaje, że nie zna terminu końca negocjacji.

PGNiG zapowiada, że do 4 maja może udać się złożyć korektę taryfy, która ma obowiązywać do 31 marca 2010 r., co oznacza, że nie będzie nowej obniżki na jesień.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!