PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ceny nawozów azotowych rosły przez wysokie ceny zbóż

Autor: portalspozywczy.pl/Bank BGŻ
26-01-2010 11:48

Wysokie ceny zbóż oraz roślin oleistych w sezonach 2006/2007 oraz 2007/2008 zwiększały presję na wzrost wydajności produkcji rolnej, która przełożyła się na podwyżki cen nawozów. Duże podwyżki na rynku krajowym wynikały bezpośrednio ze wzrostu kosztów importowanych surowców do ich produkcji, jak również podwyżek cen gazu i energii elektrycznej na rynku polskim - informują analitycy BGŻ.

Jednakże w drugiej połowie 2008 r. nastąpiło załamie popytu na nawozy, przede wszystkim w wyniku silnego spadku cen upraw polowych. Na ograniczenie wykorzystania nawozów w skali globalnej oddziaływał również kryzys finansowy, który wpłynął negatywnie na dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania.
Nawozy azotowe najszybciej reagowały na zmianę koniunktury w rolnictwie, ze względu na mniejszą w porównaniu z innymi nawozami koncentrację produkcji na świecie. Gaz ziemny stanowi główny składnik kosztów produkcji azotu w wytwarzanych na bazie amoniaku nawozach, m.in. moczniku. Gaz ziemny, w zależności od technologii, stanowi ok. 80-90% kosztów produkcji amoniaku.

Oprócz gazu ziemnego do produkcji nawozów azotowych wykorzystywany jest olej rafinowany, nafta oraz węgiel. Dlatego też wahania cen gazu, mają różny wpływ na podaż nawozów azotowych w różnych regionach świata. Między innymi 27% amoniaku w Indiach wytwarzanych jest na bazie oleju, a w Chinach 78% tego nawozu produkuje się przy wykorzystaniu węgla. Jednakże w Chinach oczekuje się, iż w ciągu najbliższych lat udział amoniaku wytworzonego z gazu ziemnego wzrośnie do 40%.

W opinii części uczestników rynku ceny nawozów azotowych w bieżącym roku wzrosną na rynku światowym, w związku ze stopniową odbudową popytu. Oczekiwany wzrost zapotrzebowania na nawozy będzie wynikał z poprawy dochodowości produkcji zbóż oraz łatwiejszego dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania (stopniowe wychodzenie z kryzysu gospodarki światowej).

W perspektywie 2010-2011 r. oczekuje się, iż wykorzystanie nawozów będzie najsilniej rosło w Azji Wschodniej (w szczególności w Chinach) oraz Azji Południowej (Indie). Ograniczeniem dla dalszego wzrostu zapotrzebowania na nawozy azotowe ze strony Chin może być wprowadzenie zmian w zakresie przepisów regulujących ochronę środowiska. Obecnie Chiny borykają się z problemem silnego zanieczyszczenia wód gruntowych w wyniku nieracjonalnego wykorzystania tej grupy nawozów w ostatnich trzydziestu latach.

Jednakże, odnotowywane w ostatnich tygodniach wzrosty cen nawozów azotowych w kraju wynikają przede wszystkim z sezonowego wzrostu popytu. W perspektywie najbliższego roku należy oczekiwać, iż czynnikiem ograniczającym podwyżki cen wynikające z przedstawionych tendencji globalnych będzie prognozowane umocnienie się złotego wobec euro i dolara.
Podobał się artykuł? Podziel się!

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


30 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

737 698 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 263 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP