Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Były wiceprezes Azotów w Tarnowie i Kędzierzynie o tworzeniu Grupy Tarnów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
23-12-2011 11:23
Były wiceprezes Azotów w Tarnowie i Kędzierzynie o tworzeniu Grupy Tarnów
fot. PTWP

-Tarnów to chemiczne dziedzictwo prezydenta I. Mościckiego, Kędzierzyn to niemiecka sprawność i organizacja a Police to fantastyczne dla rozwoju położenie logistyczne. Wykorzystanie tych cech to jednak najtrudniejsze zadanie bo naturalnych synergii biznesowych nie ma zbyt wiele – mówi portalowi wnp.pl Janusz Wiśniewski, były wiceprezes Tarnowa i w przeszłości szef ZAK-u.

Gdzie widać największe potrzeby poprawy?
- Po pierwsze energetyka! Zarówno koszt wytwarzani energii i pary technologicznej jak i wskaźniki zużycia surowców energetycznych należą do najsłabszych stron budowanego holdingu. Należy więc wykorzystać strategie energetyczne PGNiG i Orlenu a także ekspertyzę i zasoby finansowe Tauronu i Enei do zbudowania nowej energetyki chemicznej w kogeneracji opartej o gaz ziemny. Wszystkie trzy firmy potrzebuję natychmiastowej modernizacji energetyki.

A co z inwestycjami?

- Nie uda się wykorzystać w pełni potencjału trzech firm bez zbudowania spójnego programu inwestycyjnego integrującego ich aktywa produkcyjne i logistyczne. Przydałaby się nowa instalacja amoniaku 1000t/dobę w Tarnowie wykorzystująca lokalne źródła gazu ziemnego. Revampingu wymaga tez druga linia amoniaku w Policach i wytwórnia przygotowania gazu syntezowego w ZAK. Każda z firm zasługuje na nową instalacje kwasu azotowego 900 t/dobę co np. w Policach pozwoliłoby na produkcję saletry wapniowej a z w ZAK eksport i rozwinięcie bazy pod nowe produkty łagodząc błędy z ostatniej inwestycji.

Jak powinna wyglądać współpraca z PKN?

- Jeżeli Orlen zdecyduje się wreszcie na budowę instalacji fenolu to nadmiarowy aceton mógłby być recyklowany w ZAK do propylenu co obok miejscowego zaopatrzenia instalacji OXO dawałoby szanse na budowę instalacji kwasu akrylowego w ZAT. Police są wymarzonym terenem, dla inwestycji 50 000 t/r melaminy realizowanej przez …. ZA Puławy. Podobnie w Policach powinna powstać wielkotonażowa instalacja metanolu choć równie dobrze nadaje się do tego teren rozpędzonego inwestycyjnie Lotosu. To w kontekście nowych połączeń gazowych, LNG a przede wszystkim gazu łupkowego…

Co dalej w sferze organizacyjnej?

-Trzeba dokończyć restrukturyzacje indywidualne, w pełni zintegrować funkcje wsparcia w grupie kapitałowej poprzez utworzenie Centrum Usług Wspólnych i optymalnie zaprojektować funkcjonowanie tworzonej spółki remontowej łączącej spółki serwisowe w trzech odległych lokalizacjach.
Gdyby polski rząd przypomniał sobie i UE o programie Odra 2006 to cały polski przemysł nabrałby nowego wymiaru logistycznego a szczególnie skorzystałaby Grupa Azoty Tarnów.

Tworzony holding ma kapitalną pozycję startową dzięki nadzwyczajnej koniunkturze rynkowej i nie spotykane w historii polskiej chemii szanse na rozwój w wielu płaszczyznach. Oby nie zmarnował!

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP