PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Były szef PKN Orlen i ZAK o wezwaniu na Grupę Tarnów

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
21-05-2012 05:45
Były szef PKN Orlen i ZAK o wezwaniu na Grupę Tarnów

- Trudno mi sobie też wyobrazić konsekwencje wstrzymania dostaw amoniaku dla Grupy Tarnów i próby nagłego rozpoczęcia zakupów gazu ziemnego z PGNiG, w celu uruchomienia własnych instalacji - mówi Janusz Wiśniewskim, były szef PKN Orlen i ZAK (dziś Grupa Tarnów).

Fot. PTWP (Piotr Waniorek)

- Samo pojawienie się wezwania na akcje Azotów Tarnów potwierdza słuszność decyzji zarządu, co do podjętych decyzji konsolidacyjnych kończących pewnie kilkunastoletni okres poszukiwania przez MSP inwestorów dla spółek chemicznych - mówi portalowi wnp.pl Janusz Wiśniewskim, były szef PKN Orlen i ZAK (dziś Grupa Tarnów).

Jak zaznacza: "wystawia też dobre świadectwo MSP w kwestii akceptacji i wspierania tych działań, a także wskazuje, że pozytywna odpowiedź MSP ws. wezwania ZAT na Police dała sygnał do nowych ścieżek prywatyzacyjnych, unikających przewlekłych procedur, analiz czy negocjacji."
- Inną kwestią jest natomiast to, czy wezwanie Acrona okaże się skuteczne, atrakcyjne dla akcjonariuszy i jaki może przynieść skutek dla samej spółki i jej otoczenia rynkowego. Synergie pokazywane przez Acron wydaja się być pozorne, a nieodległa historia handlu chemikaliami z firmami zza wschodniej granicy wskazuje na ryzyka pojawiania się ceł nakładanych na eksport produktów rosyjskich, czy wręcz czasowych zakazów ich wywozu jak to miało miejsce w przypadku np. metanolu - zaznacza Wiśniewski.

- Trudno mi sobie też wyobrazić konsekwencje wstrzymania dostaw amoniaku dla Grupy Tarnów i próby nagłego rozpoczęcia zakupów gazu ziemnego z PGNiG, w celu uruchomienia własnych instalacji - dodaje nasz rozmówca.

Jego zdaniem: zbliżające się przyjęcie Rosji do WTO może poprawić tę sytuację, ale 18-letnie negocjacje i wciąż nie wypełnione wszystkie procedury nie usuwają wszystkich wątpliwości.

- Acron jest firmą podobnej wielkości jak Grupa Tarnów. Nie widzę żadnych zalet w dostawach fosforytów z Rosji zamiast z Afryki Północnej - chyba, że zostaną one zastąpione dostawami kwasu fosforowego, ale to wymaga inwestycji rzędu 100 mln dol. Podobnie zastąpienia dostaw soli potasowej z Białorusi nie przyniesie nadzwyczajnych korzyści, bo logistyka będzie droższa. Zaś dostawy metanolu mogą zaburzyć ewentualny projekt budowy takiej instalacji w Policach z udziałem GT czy PGNiG - podkreśla Wiśniewski.

- Dodatkowo rosnący udział Grupy Tarnów w zakupach gazu ziemnego w regionie może mieć istotny wpływ na wykorzystanie krajowych złóż, terminala LNG, interkonektorów czy analizy perspektyw eksploatacji złóż gazu łupkowego. Ponad dwukrotnie wyższa zdolność produkcyjna Acronu w NPK raczej budzi wątpliwości co do przyszłości produkcji NP czy NPK w Policach. ZAK tez nie ma dobrych wspomnień z rynku żywic klejowych i mimo, że to dziś jest niemiecka produkcja to jednak na bazie mocznika z Kędzierzyna - wyjaśnia były szef ZAK-u.

- Acron ma tez dość obfitą kartotekę w Komisji Europejskiej w zakresie nakładania i odwieszania ceł antydumpingowych oraz postępowań wyjaśniających dotyczących nawozów azotowych. Nie jest oczywiście winą tej firmy, że kupuje gaz kilkakrotnie taniej niż polscy producenci, ale UE może mieć zupełnie inne zdanie na temat ich działalności w Europie, zwłaszcza wobec ich spółki handlowej Agronova Europe czemu KE dała wyraz w decyzji sprzed półtora roku - podsumowuje Wiśniewski.


- Wydaje się, że dotychczasowe opinie akcjonariuszy, co do ceny wezwania są dość jednoznaczne, ale byłoby bardzo dobrze gdyby główny akcjonariusz ujawnił swoje zamiary nie później niż w pierwszym dniu zapisów na akcje. To z pewnością potwierdzi jak ważną rolę przypisuje Grupie Tarnów w rozwoju polskiego przemysłu - dodaje nasz rozmówca.

KOMENTARZE (14)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP