Brytyjski rząd chce reformy unijnego systemu handlu emisjami

Brytyjski rząd chce reformy unijnego systemu handlu emisjami
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wielka Brytania wzywa do gruntownych reform unijnego systemu handlu emisjami (EU ETS), które pozwolą wypełniać jego cel, jakim jest walka ze zmianami klimatu - czytamy w oświadczeniu brytyjskiego Departamentu ds. Energii i Zmian Klimatu.

System EU ETS pozwala unijnym przedsiębiorstwom decydować czy chcą inwestować w zmniejszenie swojej emisyjności czy też wolą odkupić pozwolenia na emisje by wypełnić unijne wymagania.

Problem w tym, że na rynku jest obecnie ponad 2 mld niewykorzystanych pozwoleń, co sprawia, że system nie stymuluje inwestycji w technologie niskoemisyjne niezbędne do wypełnienia długookresowych celów klimatycznych.

Według brytyjskiego rządu konieczne są gruntowne reformy, które sprawią, że system ETS będzie wspierał przedsiębiorstwa w zoptymalizowanym kosztowo redukowaniu emisji oraz sprzyjał inwestowaniu w innowacyjne technologie a przy tym chronił będzie konkurencyjność unijnego przemysłu.

"Wielka Brytania wzywa do odważnych i wszechstronnych reform w celu przywrócenia systemowi EU ETS jego pierwotnej misji. Zalew pozwoleń na emisje sprawił bowiem, że system zboczył ze swojej pierwotnej ścieżki. Powoduje to spowolnienie niskoemisyjnych inwestycji, które potrzebne są już dziś by można było myśleć o wypełnieniu długookresowych celów" - powiedział sekretarz ds. energii i zmian klimatu Edward Davey.

Do kluczowych punktów proponowanej przez brytyjski rząd reformy należy wycofanie nadpodaży zezwoleń na emisje przed 2020 rokiem w celu przywrócenia równowagi pomiędzy podażą i popytem. W przeciwnym razie nadmiar emisji będzie nadal skutkował obniżaniem ich ceny a to z kolei sprawi, że jakiekolwiek inwestycje w rzeczywiste redukcje emisji przestaną był opłacalne. W tym celu brytyjski rząd proponuje rozważenie propozycji Komisji Europejskiej powołania tzw. rezerwy stabilizacyjnej.

Proponowane jest również zrewidowanie systemu przyznawania darmowych zezwoleń. Brytyjski rząd opowiada się za pozostawieniem możliwości przyznawania darmowych zezwoleń najbardziej wrażliwym gałęziom przemysłu, ale proponuje zrewidowanie kryteriów ich przyznawania tak, aby chronić branże najbardziej podatne na utratę konkurencyjności.

Oprócz tego rząd proponuje zminimalizowanie kosztów i ograniczeń administracyjnych towarzyszących systemowi.

Od momentu przystąpienia do systemu EU ETS brytyjskie emisje spadły o 24 proc. w porównaniu do poziomu z roku 1990. Długofalowym celem jest osiągnięcie 80 proc. redukcji w perspektywie roku 2050.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brytyjski rząd chce reformy unijnego systemu handlu emisjami

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!