Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża chemiczna przeciwna ograniczeniom w stosowaniu PCW

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
24-08-2010 12:34
Branża chemiczna przeciwna ograniczeniom w stosowaniu PCW

Członkowie Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego protestują przeciwko planowanemu przez Parlament Europejski zaostrzeniu warunków stosowania polichlorku winylu (PCW) w sprzęcie elektronicznym i elektrycznym.

Komitet ds. Środowiska Parlamentu Europejskiego chce wprowadzić zmiany w dyrektywie RoHS, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne produktów elektrycznych i elektronicznych wchodzących na rynek europejski. Wśród proponowanych materiałów, które w pierwszej kolejności powinny być wykluczone z dalszego stosowania znalazł się PCW. Spotkało się to z protestami producentów PCW. Argumentują oni, iż zarówno polichlorek winylu jak i jego odpady nie są klasyfikowane jako substancje niebezpieczne. Dodatkowo PCW stosowany w elektronice łatwo poddać recyklingowi i odzyskowi, gdyż głównie stosowany jest jako izolacja przewodów elektrycznych, z których z kolei odzyskuje się miedź lub inne cenne metale.
- Uważamy, że to niepotrzebne ograniczenie, które może nas dotkliwie uderzyć – uważa Jerzy Majchrzak, dyrektor PIPCh.

Branża chemiczna uważa, iż stosowanie jakiejkolwiek substancji powinno być ograniczane wyłącznie na podstawie naukowych przesłanek, gdy proces jej wykorzystywania został odpowiednio przeanalizowany i oceniony pod kątem oceny ryzyka. Przedsiębiorcy przekonują, że PCW jest jednym z najdokładniej przebadanych i sprawdzonych materiałów na świecie, a przemysł nadal pracuje nad jego ulepszeniem. Dodatkowo od 10 lat trwają prace w ramach prowadzonego przez przedstawicieli europejskiego przemysłu PCW projektu Vinyl 2010, którego głównym celem jest ochrona środowiska oraz racjonalizacja wykorzystania surowców.

Wprowadzenie ograniczeń dla PCW w ramach dyrektywy RoHS będzie nakładało się z ustaleniami rozporządzenia REACH, w ramach którego została już wypracowana metodologia oceny ryzyka w całym cyklu życia substancji. Spowoduje to konieczność stosowania podwójnej oceny wg różnych, niespójnych kryteriów. Zaostrzenie warunków stosowania polichlorku winylu zmusi producentów urządzeń elektrycznych i elektronicznych do zmiany stosowanych technologii, co podniesie koszty produkcji, a tym samym spowoduje wzrost cen gotowych wyrobów, co uderzy w konsumentów.

Wspomniane wyżej dodatkowe obciążenia finansowe wraz z wciąż odczuwalnymi skutkami kryzysu finansowego silnie uderzą w branżę, a szczególnie w małe i średnie przedsiębiorstwa.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP