Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża chemiczna o wolnym handlu z USA

Autor: wnp.pl (DM)
08-01-2014 19:55

Do 24 stycznia przedstawiciele branży chemicznej maja przedstawić w Ministerstwie Gospodarki uwagi do planów umowy o wspólnym handlu z USA. W środę odbyło się w ministerstwie spotkanie w tej sprawie.

Spotkanie z przedstawicielami przemysłu chemicznego dotyczące prac nad ustanowieniem Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego (Transatlantic Trade and Investment Partnership – TTIP) tzw. umowy o wolnym handlu USA – UE.
W spotkaniu w Ministerstwie Gospodarki uczestniczyli przedstawiciele jednostek badawczo – rozwojowych, przemysłu chemicznego i lotniczego oraz stowarzyszeń branżowych (Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego, Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego).

Przedstawiciele przemysłu podkreślili, że przemysł generalnie popiera idee otwierania rynku, jednak należy zwrócić uwagę na aspekty prawne.

Zwrócili uwagę, na znaczenie różnych stopni regulacji prawnych cechujących obie gospodarki. Mówiąc o stanie prawym należy pamiętać m.in. o rozporządzeniu REACH, pakiecie klimatycznym, dyrektywie o emisjach przemysłowych.

Unijne podmioty gospodarcze są obciążone np. kosztami zakupu uprawnień do emisji, natomiast spółki amerykańskie takich barier nie znają.

W USA zagadnienia dot. chemikaliów nie są aż tak restrykcyjne jak unijny system REACH, natomiast wymagania środowiskowe reguluje prawo stanowe.

Z zakresu negocjacji zostały wyłączone genetycznie modyfikowane organizmy, jednak nie określono jeszcze jak status będą miały bioprodukty i biopaliwa.

Unia Europejska jest liderem pod względem zawartych porozumień handlowych. Umowy te są zarówno bilateralne jak i wielostronne, międzyregionalne i wewnątrz regionalne. Zakładają wprowadzenie stref wolnego handlu i unii celnej oraz są rozszerzane o porozumienia o integracji gospodarczej. W sumie UE tworzy strefy wolnego handlu z 40 krajami, unię celną z trzema, strefy handlu połączone z liberalizacją usług z 19 państwami. Umów bilateralnych i wielostronnych Unia Europejska ma zawartych 34.

Umowa w sprawie inwestycji i handlu pomiędzy Unią Europejską a USA będzie największym porozumieniem handlowym. Zniesienie pozataryfowych i inwestycyjnych barier w ramach TTIP, będzie miało bezpośredni wpływ na sytuację krajowych podmiotów gospodarczych oraz na napływ inwestycji zagranicznych do Polski. Planowana strefa wolnego handlu pomiędzy UE i USA (TTIP) będzie obejmować nie tylko handel towarami czy kwestie bezpośrednio z nim związane (standardy techniczne, wymogi sanitarne i fitosanitarne, podatki eksportowe, środki antydumpingowe itp.), ale także szereg innych dziedzin objętych regulacją Światowej Organizacji Handlu.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP