Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Branża chemiczna coraz lepiej zagospodarowywuje odpady

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
22-09-2010 10:53
Branża chemiczna coraz lepiej zagospodarowywuje odpady

Z prowadzonych przez Polską Izbę Przemysłu Chemicznego statystyk wynika, że przedsiębiorstwa z branży chemicznej już w obecnej chwili zmieniają sposób postępowania z odpadami.

Bardzo istotnym trendem jaki odnotowano w roku 2009 był wzrost ilości odpadów, które poddano odzyskowi (27 proc. w stosunku do ubiegłego roku) i zmniejszenie wykorzystania najmniej pożądanej metody zagospodarowania odpadów – unieszkodliwiania poprzez składowanie – spadek o ponad 50 proc. Czynnikiem silnie motywującym do takiego działania jest zapowiadany drastyczny wzrost opłat za składowanie odpadów na składowiskach. W skrajnych przypadkach mogłoby to spowodować całkowitą utratę zysku przez przedsiębiorstwo.
- Planowane zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami są nieuniknione, ponieważ jako kraj członkowski Unii Europejskiej jesteśmy zobowiązani do transpozycji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE z dnia 19 listopada 2008 roku w sprawie odpadów. Dyrektywa w artykule 40 precyzuje termin transpozycji do prawa krajowego na 12 grudnia 2010 . Ze względu na dużą liczbę koniecznych zmian w obowiązującej ustawie, zdecydowano się na przygotowanie w całości nowego aktu normatywnego, ponieważ dokonywanie kolejnej nowelizacji w ustawie z 27 kwietnia 2001 o odpadach spowodowałoby jej nieczytelność. Konsekwencją tego Rada Ministrów przyjęła 8 lipca 2010 r. założenia do projektu ustawy o odpadach, stanowiącej transpozycję dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE – mówi Jerzy Majchzrak, dyrektor Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego.

W przepisach nowej dyrektywy zmodyfikowano kluczowe pojęcia takie jak „odpady” oraz wyraźnie rozróżniono pojecie odzysku i unieszkodliwiania. Za naczelny priorytet uznano przeciwdziałanie powstawaniu odpadów oraz, to że ponowne użycie oraz recykling powinny mieć pierwszeństwo przed innymi zastosowaniami jak na przykład: odzyskiem energii. Szczególnie istotne dla wszystkich podmiotów gospodarczych wydaje się rozszerzenie odpowiedzialności producenta. Celem tej zasady, według autorów dyrektywy, jest wzmocnienie działań w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ich ponownego użycia i recyklingu. Nowe przepisy o odpadach oddziaływać będą przede wszystkim na działalność podmiotów sektora gospodarki odpadami, a także organów administracji, prowadzących postępowania administracyjne. Generalnie Dyrektywa ma na celu radykalne zmniejszenie ilości składowanych odpadów poprzez zminimalizowanie powstających oraz drastycznego zwiększenia stopnia ponownego wykorzystania.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP