Boryszew: na likwidację Elany jeszcze za wcześnie

Boryszew: na likwidację Elany jeszcze za wcześnie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Połowa załogi Elany, toruńskiego oddziału Boryszewa, trafi na bruk - alarmują lokalne media. Szefowa Boryszewa uspokaja: mamy jeszcze plany ratunkowe.

Kilka toruńskich dzienników, w tym regionalne wydanie "Gazety Wyborczej", doniosło wczoraj o planowanych zwolnieniach grupowych w Elanie, nierentownym oddziale giełdowego Boryszewa. Gazety nie były zgodne co do liczby osób mających trafić na bruk. Mowa była o 600-700 spośród 1150 zatrudnionych - pisze "Parkiet".

Amalia Rutkowska, szefowa Solidarności w Elanie, potwierdza "Parkietowi", że rada pracowników otrzymała od dyrekcji oddziału pismo o planowanych zwolnieniach grupowych, dotyczących 680 osób.

- Jesteśmy zaskoczeni. Kierownictwo na początku czerwca spotkało się z nami, by omówić trudną sytuację spółki. Jednak decyzje wobec Elany miały zapaść 12 lipca, po radzie nadzorczej Boryszewa - mówi Rutkowska. - Planowane redukcje uważamy za wstęp do likwidacji Elany. 470 osób, które zostaną, z czego 200 chronionych wiekiem emerytalnym, nie zdoła udźwignąć produkcji - podkreśla przewodnicząca.

Informację o planowanych zwolnieniach usłyszało we wtorek z ust Małgorzaty Żareckiej-Piątkowskiej, dyrektor Elany, czterech dziennikarzy lokalnych gazet. Zostali oni zaproszeni na spotkanie, poświęcone złej kondycji oddziału. Uczestniczyli w niej także prezes Boryszewa Małgorzata Iwanejko oraz Iwona Menes-Malinowska, dyrektor do spraw inwestycyjnych Elany, która od początku lipca pokieruje giełdowymi Suwarami.

Prezes Iwanejko powiedziała nam wczoraj, że wtorkowa prezentacja miała na celu wytłumaczenie dziennikarzom, docierającym do lokalnej społeczności, że decyzja o redukcji załogi i mocy produkcyjnych w Elanie nie wynika z "widzimisię" Boryszewa, tylko jest konsekwencją pogarszających się od 2005 roku warunków makroekonomicznych, uniemożliwiających zarabianie.

Elana produkuje polimery butelkowe PET oraz włókna poliestrowe. Biznes jest nierentowny z powodu umacniania się złotego i zalewu towarów z Dalekiego Wschodu. Kilka miesięcy temu Boryszew próbował ratować sytuację, likwidując część Elany, wytwarzającą półprodukty. O wiele taniej gotowe półprodukty można bowiem sprowadzić z Chin. Likwidacja wydziału chemicznego nie przywróciła jednak Elanie rentowności.

Prezes Iwanejko nie chciała zdradzić, czy rada nadzorcza Boryszewa 12 lipca może podjąć decyzję o likwidacji Elany. - Będziemy analizować scenariusze. Część działalności operacyjnej Elany może być rentowna - skomentowała.

W latach 2001-2007 Boryszew zainwestował w moce produkcyjne toruńskiej Elany 188 mln zł. W tym samym czasie zmniejszył zatrudnienie o 1000 osób.

Ponad 65 proc. akcji Boryszewa należy do Romana Karkosika. Firma kontroluje m.in. giełdowy Impexmetal.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Boryszew: na likwidację Elany jeszcze za wcześnie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!