Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bomba pod nawozową branżą

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
17-11-2012 09:30
Bomba pod nawozową branżą
Fot. PTWP

W tym tygodniu Komisja Europejska opublikowała zawiadomienie o tzw. wszczęciu przeglądu wygaśnięcia ceł antydumpingowych na saletrę amonową z Rosji. Zniesienie ceł miałoby opłakane skutki dla naszej branży nawozowej, a długofalowo dla całej gospodarki.

- Powiedzmy szczerze, bez ceł nasze zakłady azotowe będą miały ogromne problemy. Pomimo nowoczesnej technologii nie będą w stanie skutecznie rywalizować z nawozami rosyjskimi – uważa jeden z naszych rozmówców. Inny dodaje, że spełnienie czarnego scenariusza to katastrofa. Zresztą przyznają to również szefowie największych naszych nawozowych firm.
Czym jest saletra amonowa? To jeden z najlepszych nawozów mineralnych. W masie nawozu około trzeciej części stanowi tak potrzebny dla wzrostu roślin azot. W celu zmniejszenia właściwości higroskopijnych i wybuchowych saletry, dodaje się do niej domieszki magnezji, węglanu wapnia lub gipsu. Saletry amonowe są produktem uniwersalnym, nadającym się zarówno do przedsiewnego jak i pogłównego (nawozy są dostarczane do gleby w trakcie wegetacji roślin) nawożenia. Co ważne saletrę nawozową można stosować na wszystkich rodzajach gleb i praktycznie pod wszystkie rośliny.

Nic więc dziwnego, że nawóz ten jest powszechnie wykorzystywany. Co więcej zapotrzebowanie na niego występuje nawet w czasach rolniczej dekoniunktury. O ile bowiem rolnicy czasem decydują się przeczekać rok z nawożeniem nawozami fosforowymi, to w przypadku nawozów azotowych przerw praktycznie się nie stosuje.

Tym samym jest się o co bić. Zużycie nawozów azotowych w Polsce systematycznie rośnie. Są one najbardziej popularne i stosowane przez 83 proc. gospodarstw rolnych w Polsce. Ich zużycie w 2011 r. wzrosło o 5,2 proc. Chodzi o niebagatelne, niespełna 1,8 mln ton.

Kluczem cena gazu

Dlaczego Rosjanie mogą oferować nawozy azotowe taniej? Kluczem jest gaz. To główny surowiec do produkcji nawozów azotowych. W ogóle gaz ziemny odgrywa w kosztach firm chemicznych kluczowa rolę. Jak podały ZA Puławy w strukturze kosztów pierwszego kwartału obecnego roku obrachunkowego (lipiec 2012 – czerwiec 2013) gaz stanowił aż 57,6 proc. W pierwszym kwartale roku obrachunkowego 2011/12 koszt gazu ziemnego w strukturze kosztowej spółki stanowił 53,6 proc.

Nieprzypadkowo prezes Zakładów Azotowych Puławy Paweł Jarczewski, mówiąc o konkurowaniu z rosyjskimi nawozami nie bał się przewag technologicznych, czy większej pracowitości rosyjskich pracowników, lecz znaczących różnic w cenie głównego surowca jakim jest gaz.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


22 086 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP