Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bliżej budowy przez ZA Puławy i PGE elektrowni gazowej za 3 mld zł

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
12-07-2011 16:13
Bliżej budowy przez ZA Puławy i PGE elektrowni gazowej za 3 mld zł

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Puław, zaplanowane na 8 sierpnia br., zajmie się wnioskiem w kwestii dalszej współpracy z PGE nad projektem Elektrownia Puławy w ramach istniejącej spółki Zakładów Azotowych Puławy (Melamina III).

Zakłady Azotowe Puławy i PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (spółka z Grupy PGE) podpisały umowę ws. budowy Elektrownia Puławy. Projekt budowy Elektrowni Puławy o mocy 840 MWe i szacunkowych kosztach realizacji 3 mld złotych w bezpośrednim sąsiedztwie ZA Puławy zakłada budowę elektrowni opalanej gazem ziemnym systemowym jako kombinowany układ gazowo-parowy.
- Sprawność przetworzenia energii chemicznej paliwa w energię elektryczną w elektrowni gazowej, w szczególności, zrealizowanej w układzie gazowo-parowym, zdecydowanie przewyższa parametry uzyskiwane w konwencjonalnej elektrowni węglowej. Są to wartości odpowiednio, dla elektrowni gazowej - ok. 60 proc., a dla klasycznej węglowej - do 40 proc. - informują ZA Puławy w komunikacie.

Elektrownia Puławy ma dostarczać energię elektryczną do krajowej sieci przesyłowej, jednocześnie umożliwiając dostarczanie części wytworzonej energii elektrycznej przyłączem bezpośrednim do Zakładów Azotowych Puławy. Moc przyłącza bezpośredniego to 200 MW. Elektrownia Puławy dodatkowo może stać się źródłem dostaw ciepła, w szczególności do nowych i modernizowanych instalacji Zakładów Azotowych Puławy, w ilości i cenie biznesowo uzasadnionej, to jest gdy warunki te będą korzystniejsze niż dla obecnej elektrociepłowni Puław.

Obecnie funkcjonująca elektrociepłownia zakładowa Puław pokrywa tylko ok. 40 proc. potrzeb energii elektrycznej a w przyszłości, uwzględniając rozwój Puław, wystąpi w niej znaczący deficyt wytwarzanej energii cieplnej.

Puławy przypominają, że niekorzystna dla przemysłu chemicznego w Europie dyrektywa IED (ws. emisji przemysłowych) dotycząca emisji NOx, SO2 i pyłów wprowadza od 2016 roku dalsze ograniczenia w emisji.

- W związku z powyższym, obecne uzależnienie produkcji energii i ciepła w Zakładach Azotowych Puławy od węgla, obniża konkurencyjność Puław. By utrzymać zaplanowany rozwój firmy, niezbędne jest zagwarantowanie możliwości pozyskania tańszej energii elektrycznej i cieplnej produkowanej na przykład z gazu ziemnego – surowca o 2 krotnie mniejszej emisyjności CO2 od węgla kamiennego i nie stwarzającego problemów związanych z utylizacją żużla i popiołu. Przy lokalizacji elektrowni w bezpośrednim sąsiedztwie ZA Puławy, istnieje możliwość łatwego wyprowadzenia mocy poprzez budowę nowej rozdzielni systemowej oraz wpięcia jej w istniejącą linię systemową - wyjaśniają ZA Puławy w komunikacie.

NA GIEŁDZIE

Zakłady Azotowe Puławy SA [ZAP]

kurs:

194.50 PLN 0.50 (0.26%)

Notowania | Analiza techniczna


PGE [PGE]

kurs:

10.08 PLN -0.22 (-2.14%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP