PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Biopłyny - paliwa ciekłe. Walidacja metod oznaczania parametrów jakościowych

Autor: Roksana Muzyka, Agnieszka Plis, Teresa Topolnicka
08-10-2012 00:00

1. Wstęp
Jednym z elementów sterowania jakością w laboratorium analitycznym jest walidacja metod badawczych. Termin walidacja pochodzi od łacińskiego słowa validus i tłumaczony jest jako silny, twardy. Walidacja metody, to nadawanie i sprawdzenie cech trafności oraz proces ustalania celowości metody i dokładności narzędzi pomiarowych. Według normy PN-EN ISO 9000:2005 "Systemy zarządzania jakością. Podstawy i terminologia", walidacja to "potwierdzenie, poprzez przedstawienie obiektywnego dowodu, że zostały spełnione wyspecyfikowane wymagania dotyczące konkretnego, zamierzonego użycia lub zastosowania.

Walidacja jest deklaracją ważności metody badawczej, zapewnieniem, że zostały spełnione postawione przed przeprowadzeniem procesu wymagania, a klient otrzyma wynik wiarygodny i rzetelny", czyli taki, który wartość rzeczywistą badanej cechy lokuje wewnątrz przedziału ufności z określonym prawdopodobieństwem, i jednocześnie otrzymany został z zastosowaniem dobrej praktyki laboratoryjnej [1].

Biomasa, to najstarsze i najszerzej wykorzystywane naturalne, odnawialne źródło energii. Stosowanie odnawialnych źródeł energii jest ważnym elementem obowiązkowego, krajowego planu działania w zakresie udziału energii ze źródeł odnawialnych zużytych w sektorze transportowym, sektorze energii elektrycznej, sektorze ogrzewania i chłodzenia do roku 2020. W projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii z grudnia 2011 r. oraz Dyrektywie 2009/28/WE, biomasę zdefiniowano jako ulegającą biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa, (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym z chowu i z hodowli ryb oraz akwakultury, a także ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych i komunalnych [2]. W myśl powyższych dokumentów, biopłyny, to paliwa ciekłe wytworzone z biomasy, wykorzystywane w celach energetycznych innych niż w transporcie, w tym do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła lub chłodu. Biopaliwa oznaczają ciekłe lub gazowe paliwa dla transportu, produkowane z biomasy. Biopaliwa ciekłe w rozumieniu ustawy o biopaliwach i biokomonentach spełniające normy zawarte w odrębnych przepisach, nie mogą zostać zaliczone do biomasy, której spalenie w procesie wytwarzania energii elektrycznej stanowi przesłankę do uzyskania świadectw pochodzenia energii ze źródeł odnawialnych. Uwzględniając regulacje prawne dotyczące pojęcia biomasy, jak i biopaliw ciekłych, należy przyjąć, że czysty nieuszlachetniony (surowy) olej roślinny można zaliczyć do biopłynów na cele energetyczne. Natomiast w odniesieniu do estrów (metylowego i etylowego) wskazać należy, że spełniają one definicję biopaliwa ciekłego, stanowiącego samoistne paliwo, zatem nie mogą być kwalifikowane na cele energetyczne. Uwzględniając te kryteria prawne, można wskazać, że do biopłynów wykorzystywanych na cele produkcji energii elektrycznej i ciepła można także zaliczyć paliwa wytwarzane z biomasy w postaci:
 • olejów roślinnych (surowych) i ich mieszanin, wytwarzanych z roślin oleistych przez tłoczenie, ekstrakcję (lub za pomocą porównywalnych metod) albo rafinowanie, niemodyfikowanych chemicznie

 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

38 462 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

654 431 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 006 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP