Biodegradowalna rewolucja za oceanem

Biodegradowalna rewolucja za oceanem
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykański popyt na ulegające rozkładowi tworzywa sztuczne będzie wzrastał o 16,6% rocznie, by w 2014 roku osiągnąć poziom 150.000 ton i wartość 380 mln USD – cytuje prognozy grupy badawczej Freedonia portal Plastics Online.

Obecnie konsumpcja tego typu polimerów Ameryce Północnej osiągnęła poziom 70.000 ton, ale motorem napędzającym rozwój tego rynku będzie trwający wzrost zdolności produkcyjnych oraz dążenie amerykańskich do zmniejszenia poziomu zanieczyszczeń i uzależniania tamtejszej gospodarki od produktów naftowych. Rozwojowi ryku sprzyjać też będzie rosnąca świadomość konsumentów domagających się opakowań przyjaznych dla środowiska – czytamy w raporcie pt. „“Degradable plastics”.

Jak zauważają analitycy, obecnie rynek tworzyw biodegradowalnych zdominowany jest przez produkty bazujące na polikwasie mlekowym, które mają około 70% udziału konsumpcji. Co więcej obie grupy notować będą silny wzrost – prognozują autorzy raportu.

Konsumpcja poliaktydu (PLA) odnotuje szybszy wzrost, ponad 20% rocznie do 2014 r, osiągając poziom 60.000 t,. Stanie się to dzięki zwiększonej dostępności polimeru, rosnącym umiejętnościom jego przetwarzania oraz poprawie, które rozszerzą spektrum potencjalnych zastosowań PLA. Żywice bazujące na krochmalu zyskają popularność dzięki wprowadzaniu nowych gatunków i możliwości blendowania z innymi biopolimerami, co zaowocuje 11% tempem rocznego wzrostu popytu – do 40.000 ton w 2014 roku.

Największe perspektywy wzrostu dla polimerów degradowanych, analitycy widzą w produkcji kompostowanych toreb oraz w sektorze opakowaniowym. Dotychczas tego typu polimery miały opinię drogich i trudnodostępnych, a ich właściwości budziły liczne kontrowersje. Wszystko to sprawiało, że traktowane były jako produkt niszowy.

Sytuacja zaczęła się stopniowo zmieniać od ostatniej dekadzie, kiedy to zainteresowanie produktami przyjaznymi dla środowiska zaczęło szybko rosnąć wspierane przez największych użytkowników opakowań plastikowych, jak amerykańska sieć hipermarketów Wal-Mart. Równocześnie rosła dostępność tworzyw biodegradowalnych dzięki nowym inwestycjom produkcyjnym realizowanym przez kluczowych dostawców.

Dobre perspektywy amerykańskiego rynku tworzyw bodegradowalnych zainicjują rozwój nowych produktów – uważają analitycy Freedonia Group. Jednym z nich są polihydroksyalkaniany (PHA). Udział PHA w sprzedaży biopolimerów w 2009 r. był znikomy, ale spodziewany jest szybki wzrost popytu na ten materiał w ciągu najbliższych 10 lat, do poziomów notowanych obecnie przez wiodące typy tworzyw biodegradowalnych. Zdaniem analityków, popyt na PHA będzie wzrastała rocznie o ponad 100% do 2014 roku. Podstawę do tak szybkiego wzrostu stanowić ma rosnąca dostępność, konkurencyjne ceny oraz rozwijanie gatunków mogących zastąpić poliolefiny w zaawansowanych aplikacjach wtryskowych, produkcji dzianin, czy wytwarzaniu pojemników i butelek.

Ulegające rozkładowi tworzywa bazujące na celulozie i ropie naftowej również powinny odnotować wzrost do 2014 roku – odpowiednio o 4,6% i 9,6% rocznie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Biodegradowalna rewolucja za oceanem

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!