Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BASF liczy na kolejny rekordowy rok

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
02-03-2011 12:00

Największy koncern chemiczny na świecie niemiecki BASF chce w 2011 r. znacznie przekroczyć rekordowe wartości sprzedaży i przychodów z działalności operacyjnej osiągnięte w 2010 roku.

Jak mówi prezes BASF dr Jürgen Hambrech: spółka także w roku 2011 uzyska wysoką premię na kosztach kapitałowych. W odniesieniu do obecnych wydarzeń w Libii, BASF ma nadzieję na szybkie uspokojenie sytuacji.
W segmencie Chemicals sprzedaż w 2010 r. w ujęciu wartościowym i ilościowym była dużo wyższa niż w roku ubiegłym. W przypadku niektórych produktów występowały przejściowe problemy z podażą. Rosnące ceny surowców były w dużej mierze rekompensowane wzrastającymi cenami sprzedaży. W szczególności pion Petrochemicals skorzystał z tych tendencji. Zysk z działalności operacyjnej w tym segmencie silnie wzrósł wskutek wyższych marż, zwłaszcza na podstawowe produkty, oraz większych ilości.

Także segment Plastics wyraźnie przekroczył sprzedaż z roku ubiegłego. Poprawa koniunktury w gałęziach przemysłu ważnych klientów odczuwalnie ożywiła popyt. W szczególności sytuacja w przemyśle motoryzacyjnym uległa poprawie szybciej niż oczekiwano. Moce produkcyjne w zakładach BASF były dobrze wykorzystane. Podczas gdy ceny poliuretanów pozostawały dość stabilne, wzrosły one w dziale Performance Polymers głównie z powodu wyższych kosztów surowców. Przy ogólnie stabilnych marżach znacznie polepszył się zysk z działalności operacyjnej.

Segment Performance Products skorzystał nie tylko z ożywienia gospodarczego, ale także z szybkiej i zakończonej powodzeniem integracji firmy Ciba i restrukturyzacji połączonych działalności. Popyt i sprzedaż wzrosły we wszystkich działach. Szczególnie w pierwszej połowie roku przyczyniło się do tego uzupełnianie stanów magazynowych w ogólnym łańcuchu tworzenia wartości. Podczas gdy w 2009 r. wynik tego segmentu obciążony był wpływami specjalnymi z integracji Ciba, to w 2010 r. podjęte działania zmierzające do zmniejszenia kosztów stałych oraz konsekwentnie realizowane efekty synergii przyczyniły się do znacznej poprawy wyników finansowych.

W segmencie Functional Solutions sprzedaż, zarówno w ujęciu ilościowym, jak i wartościowym, była dużo lepsza niż w roku poprzednim. W działach Catalysts i Coatings wzrost sprzedaży i obrotów spowodowany był przede wszystkim rosnącym popytem ze strony przemysłu motoryzacyjnego. W dziale Construction Chemicals sprzedaż wzrosła nie tak silnie. Dzięki ścisłej dyscyplinie kosztowej i działaniach na rzecz polepszenia wydajności wszystkie trzy działy wniosły swój wkład w znaczący wzrost zysku z działalności operacyjnej w tym segmencie.

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 648 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP