Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BASF kupił część biznesu Bayera za 5,9 mld euro

Autor: wnp.pl (PIM)
20-10-2017 18:04
BASF kupił część biznesu Bayera za 5,9 mld euro

BASF przejmie część aktywów firmy Bayer z sektorów nasiennictwa oraz herbicydów nieselektywnych.

Fot. Materiały prasowe

BASF podpisał umowę przejęcia znacznej części aktywów  firmy Bayer z sektorów nasiennictwa  oraz herbicydów nieselektywnych. Wartość transakcji to 5,9 miliarda euro.

 • BASF przejmie zakłady o potencjale sprzedaży 1,3 mld euro.
 • W przejmowanym segmencie jest m.in. 5 fabryk, 10 ośrodków badawczych i 250 patentów.
 • Do roku 2026 wartość rynku nasion i środków ochrony wzrośnie do 140 mld dolarów
Bayer zamierza zbyć te aktywa w związku z planowanym przejęciem firmy Monsanto. Kwota nabycia gotówkowego wynosi 5,9 miliarda euro, z zastrzeżeniem pewnych korekt z chwilą finalizacji transakcji. Jest uzależniona od zamknięcia sprawy przejęcia Monsanto przez Bayer i uzyskania zgody właściwych organów. Przewiduje się jej finalizację w pierwszym kwartale 2018 r.

Sprzedaż za cały rok 2016 odnotowana przez jednostki, które BASF planuje przejąć od firmy Bayer, sięgnęła około 1,3 miliarda euro. Około 70 proc. sprzedaży przejmowana część firmy Bayer uzyskuje w Ameryce Północnej, a 15 proc. w Południowej. Dziesięć procent przypada na Azję.

Z firmy Bayer do BASF przejdzie ponad 1800 pracowników, zatrudnionych głównie w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Brazylii, Kanadzie i Belgii. Ponadto BASF przejmie 5 zakładów produkcji i formulacji związanych z glufosynatem amonowym w Niemczech, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, zakłady nasiennicze w Ameryce Północnej i Południowej oraz Europie, a także 10 jednostek badań nad modyfikowaniem w Stanach Zjednoczonych i Europie.  Wraz z potencjałem produkcyjnym BASF kupuje 250 rodzin patentów, będących w posiadaniu segmentu.

Aktywa podlegające planowanemu przejęciu obejmują globalną działalność Bayer w zakresie nieselektywnych herbicydów na bazie glufosynatu amonowego, skomercjalizowanych pod markami Liberty®, Basta® i Finale®, a także sektor nasienny zajmujący się kluczowymi uprawami na wybranych rynkach. W Europie to głównie rzepak oleisty. W latach 1994 – 2014 produkcja tej odmiany rzepaku wzrosła o 150 proc. Głównym motorem wzrostu było nie tylko zwiększenie zapotrzebowania na olej roślinny, ale rozwój produkcji biopaliw. Wielkość produkcji soi wzrosła w tym czasie o 125 proc.

– Poprzez tę inwestycję korzystamy z możliwości pozyskania bardzo atrakcyjnych aktywów w zakresie kluczowych upraw i rynków. Przejęcie to jeszcze bardziej zwiększy liczbę naszych rozwiązań rolniczych, która jest głównym filarem oferty BASF – powiedział dr Kurt Bock, prezes zarządu spółki BASF.

Koncern uważa ten segment za bardzo rozwojowy, ponieważ do roku 2050 populacja Ziemi ma sięgnąć 10 mld ludzi. Spowoduje to wzrost zapotrzebowania na żywność o 30 proc., co będzie wymagało zwiększenia produkcji o 70 proc.

Według BASF wartość rynku nasion i środków ochrony wzrośnie z 93 mld dolarów w roku 2016 do 140 mld dolarów w 2026. Sam rynek nasion ma być warto 60 mld dolarów, a rynek środków ochrony sięgnie 80 mld dolarów.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

35 202 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

720 471 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 936 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP