BASF będzie rozmawiał z Azotami o współpracy

BASF będzie rozmawiał z Azotami o współpracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W przyszłym tygodniu w siedzibie Grupy Azoty dojdzie do spotkania pomiędzy szefostwem spółki oraz przedstawicielami Grupy BASF. Tematem spotkania będzie możliwa współpraca pomiędzy obiema firmami.

- Planujemy spotkanie. O szczegółach nie mogę teraz mówić - mówi portalowi wnp.pl Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty. Także przedstawiciele BASF nie chcą komentować sprawy, choć przyznają że sprawa może mieć duży wymiar.

O co jednak może chodzić?

Od wielu lat wiadomo, że polskie firmy chemiczne cierpią z powodu zbyt krótkich łańcuchów produkcyjnych. Efektem tego jest stosunkowo uboga poza nawozami oferta produktowa. Tymczasem współpraca z BASF, jeśli nie zrewolucjonizowałaby branży, to przynajmniej wywarłaby pozytywny wpływ na jej rozwój. Zwłaszcza jeśli w grę wchodziłoby tak jak się to spekuluje wspólne przedsięwzięcie. Być może BASF byłby dostawcą potrzebnej licencji? Na razie jednak spółki milczą.

Grupa Azoty to największy koncern chemiczny w kraju. Firma jest także drugim co do wielkości koncernem nawozowym w Europie (większa jest tylko norweska Yara). Po przyłączeniu 2,5 miesiąca temu zakładów Azotowych Puławy Grupę Azoty tworzą cztery duże firmy (także Tarnów, Police i Kędzierzyn) oraz szereg mniejszych.

Z kolei BASF to największy koncern chemiczny na świecie. Firma zatrudnia ponad 113 tys. pracowników. Jej ubiegłoroczne przychody sięgnęły 78 mld euro. Firma na badania rocznie przeznacza kwotę około 1,7 mld euro.

BASF jest także dobrze znany w Polsce. Obecnie firma zatrudnia w kraju około 280 pracowników, a w 2011 r. jej obroty w Polsce wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej.

W Polsce działają trzy zakłady produkcyjne firmy BASF: dwa w Śremie w pobliżu Poznania (systemy poliuretanowe, produkty chemii budowlanej) i jeden w Myślenicach w pobliżu Krakowa (domieszki do betonu).

W budowie jest zakład mający produkować katalizatory. W Środzie Śląskiej prace znajdzie około 400 nowych pracowników.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: BASF będzie rozmawiał z Azotami o współpracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!