Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bardzo dobry kwartał Henkela

Autor: WNP.PL (DM)
12-05-2017 10:53
Bardzo dobry kwartał Henkela

Hans Van Bylen

Fot. mat. pras.

Niemiecki koncern Henekel podał wyniki za pierwszy kwartał. Spółka ma powody do zadowolenia.

Przychody ze sprzedaży za pierwszy kwartał 2017 r. osiągnęły rekordowy poziom 5, 064 mld euro, rosnąc w ujęciu nominalnym o 13,6 proc. w stosunku do pierwszego kwartału ubiegłego roku. Dodatni wpływ różnic kursowych odpowiada za 1,1 proc. odnotowanego wzrostu. Wpływ transakcji przejęć i zbycia aktywów wyniósł 8,5 proc. i dotyczył przede wszystkim przejęcia spółki The Sun Products Corporation. Sprzedaż w ujęciu organicznym, tj. bez uwzględnienia wpływu różnic kursowych oraz transakcji przejęć i zbycia aktywów, również znacznie wzrosła − aż o 4 proc.
Skorygowany zysk operacyjny (EBIT) wyniósł 854 mln euro i był wyższy o 13,8 proc. Do tak dobrych wyników przyczyniły się wszystkie trzy sektory biznesowe. Skorygowana rentowność sprzedaży (EBIT) wzrosła o 0,1 p.p. do poziomu 16,9 proc.

Skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną zwiększył się o 11,0 proc., z kwoty 1,27 euro do 1,41 euro.

Stosunek kapitału obrotowego netto do przychodów ze sprzedaży obniżył się do 4,9 proc., co oznacza poprawę o 0,5 p.p.

- W pierwszym kwartale roku Henkel odnotował bardzo dobre wyniki mimo niezwykle trudnych warunków rynkowych. Rynki dóbr konsumpcyjnych charakteryzowała narastająca presja cenowa oraz presja związana z działaniami promocyjnymi. Mimo to udało nam się znacząco zwiększyć przychody ze sprzedaży oraz zyski, a także zapewnić dalszy wzrost skorygowanej rentowności sprzedaży. Po raz pierwszy wartość kwartalnych przychodów ze sprzedaży przekroczyła 5 mld euro. Skorygowany zysk operacyjny także wzrósł do rekordowego poziomu. Do tego sukcesu i wysokich zysków przyczyniły się wszystkie trzy sektory biznesowe oraz działalność prowadzona we wszystkie regionach - powiedział Hans Van Bylen, prezes zarządu Henkla.

Komentując rok obrotowy 2017, Hans Van Bylen powiedział: przewidujemy, że zmienność i niepewność otoczenia gospodarczego utrzymają się cały rok. Kursy walut prawdopodobnie nadal będą się wahać, a ceny towarów wzrosną. Przewidujemy również narastanie presji cenowej oraz presji związanej z działaniami promocyjnymi na rynkach dóbr konsumpcyjnych. Niemniej jednak dołożymy wszelkich starań, aby kontynuować rentowny wzrost.

- Mimo trudnych warunków rynkowych Henkel potwierdza prognozę wyników na bieżący rok obrotowy: przewidujemy wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym o 2 proc. do 4 proc. Spodziewamy się również, że skorygowana marża EBIT zwiększy się do ponad 17,0 proc., a skorygowany zysk na akcję uprzywilejowaną będzie wyższy o ok. 7 proc. - 9 proc. - powiedział Hans Van Bylen.

Do zwiększenia sprzedaży w ujęciu organicznym przyczyniły się wyniki wszystkich sektorów biznesowych. Sektor Adhesive Technologies (kleje budowlane i konsumenckie oraz kleje i technologie dla przemysłu) znacznie zwiększył sprzedaż w ujęciu organicznym – o 5,5 proc. Sektor Beauty Care (kosmetyki) osiągnął wysoki wzrost sprzedaży w ujęciu organicznym na poziomie 2,3 proc. W sektorze Laundry & Home Care (środki piorące i czystości) odnotowano znaczny wzrost sprzedaży
w ujęciu organicznym na poziomie 3,0 proc.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

33 338 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

723 623 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP