Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Azoty operacjonalizują strategię

Autor: wnp.pl (PA)
14-08-2014 14:07

Grupa Azoty wyselekcjonowała 10 z ok. 2 tys. wstępnie rozpatrywanych podmiotów jako potencjalne cele do przejęcia w najbliższych latach. Jak się dowiedzieliśmy, za sukces uznałaby ostateczny zakup 3-4 z nich.

Jak tłumaczy prezes Grupy Azoty Paweł Jarczewski, ogłoszona właśnie „operacjonalizacja” strategii firmy na lata 2014-2020, to nic innego jak określenie sposobu budowy wartości grupy w ramach opublikowanej niedawno strategii. Czytaj też: Grupa Azoty nieźle na tle rynku
Trzy obszary strategiczne, na których Grupa Azoty ma zamiar się skoncentrować, obejmują rozwój organiczny, doskonałość operacyjną oraz fuzje i przejęcia.

W ramach rozwoju organicznego spółka wyselekcjonowała 68 projektów inwestycyjnych, które znajdują się na różnym etapie planowania lub realizacji, na które zamierza przeznaczyć ok. 7 mld zł. Niemal jedna trzecia z tej kwoty przeznaczona zostanie na projekty korporacyjne (wśród nich projekt nowe tworzywa, prowadzący do wejścia w nowy segment działalności, projekt wykorzystania gazu koksowniczego, budowa Elektrowni Puławy oraz rozwój kopalni fosforytów w Senegalu). 30 proc. kwoty inwestycji trafi do segmentu nawozy, 19 proc. do segmentu energetyka, a 11 proc. do segmentu tworzywa. W tym ostatnim przypadku chodzi przede wszystkim dalsze przetwarzanie kaprolaktamu w poliamidy i kompozyty. W tym roku struktura sprzedaży grupy w tym segmencie wygląda tak, że na rynek trafia po ok. 80 tys. ton kaprolaktamu i poliamidów oraz ok. 10 tys. ton kompozytów. Docelowo, w roku 2020 spółka chce sprzedawać ok. 140 tys. ton poliamidów i 30 tys. ton kompozytów. W konsekwencji Azoty mają się stać trzecim europejskim producentem poliamidów (5 miejsce obecnie).

W zakresie doskonałości operacyjnej spółka realizuje program o nazwie Azoty PRO, który ma jej przynieść więcej niż 300 mln zł korzyści rocznie po zakończeniu.

Wreszcie w obszarze fuzji i przejęć spółka rozpoczęła analizy od zidentyfikowania listy ok. 2 tys. potencjalnych celów, by w kilkuetapowym postępowaniu wyselekcjonować ostatecznie 10 podmiotów, których przejęciem jest zainteresowana. Wśród nich są cztery firmy, które można uznać za duże. Jak powiedział nam Krzysztof Jałosiński, wiceprezes Grupy Azoty, wśród tych 10 spółek mniej więcej połowa to firmy krajowe, a druga europejskie.

- Bylibyśmy zadowoleni, gdyby docelowo udało nam się doprowadzić do przejęcia 3-4 z nich - powiedział w rozmowie z wnp.pl wiceprezes Jałosiński.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP