PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

ARP pożyczyła 150 mln zł Zakładom Chemicznym Police

Autor: PAP
16-06-2010 17:40

150 mln zł pożyczki wpłynęło na konto Zakładów Chemicznych Police (ZChP) - poinformował w środę na konferencji w Szczecinie Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Adam Leszkiewicz.

"Teraz przed firmą trudny czas zatwierdzenia i wdrożenia planu restrukturyzacji zakładu. Police mają pół roku na to, by uzyskane środki dobrze wykorzystać, aby pomoc przełożyła się na utrwalenie stabilności firmy" - powiedział Leszkiewicz.
Spółka poinformowała 8 czerwca o podpisaniu umowy pożyczki na kwotę 150 mln zł z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP). To indywidualna pomoc publiczna na ratowanie firmy. Pożyczka może być wykorzystana na bieżące wydatki operacyjne związane z podstawową działalnością firmy, czyli głównie na zakup surowców do produkcji.

ZCh Police o pożyczkę ubiegały się od 15 grudnia 2009 r. Jej przyznanie było uzależnione od zgody Komisji Europejskiej. KE pożyczkę zatwierdziła pod koniec maja. Z informacji opublikowanej w internetowej bazie danych KE, dotyczących pomocy publicznej wynika, iż czas kredytowania Polic wynosi sześć miesięcy: od 1 czerwca do 30 listopada 2010 r.

Pożyczka jest zabezpieczona zastawem rejestrowym na majątku ZCh Police do kwoty 117,4 mln zł, hipoteką kaucyjną do wysokości 225 mln zł na nieruchomościach spółki, wekslem własnym in blanco oraz oświadczeniem o poddaniu się egzekucji do kwoty 225 mln zł.

Zgodnie z zawartą z ARP umową, ZCh Police muszą w ciągu dwóch najbliższych miesięcy przedstawić pożyczkodawcy plan restrukturyzacji spółki. Firma w procesie restrukturyzacji zamierza m.in. doprowadzić do ograniczenia kosztów pracy o około 80 mln zł rocznie i redukcji zatrudnienia do 2 tys. 350 osób w roku 2014. Obecnie ZCh Police zatrudniają 2 tys. 925 pracowników.

ZCh Police to jedna z największych w kraju firm z branży chemicznej, produkujących nawozy fosforowe i biel tytanową. I kwartał 2010 r. spółka zamknęła stratą netto w wysokości 2,5 mln zł. W analogicznym okresie roku 2009 strata netto wynosiła 174,7 mln zł.
Podobał się artykuł? Podziel się!
 • Warszawa, 5 grudnia 2017

 • Strategia ciepłownictwa #PGE. Jakie aktywa zostaną poza PGE Energia Ciepła? bit.ly/2Bs5X3n
  wnp.pl
 • Nierówności płacowe jeszcze nigdy nie rosły tak szybko bit.ly/2BrhoIH
  wnp.pl
 • Ubezpieczyciele wypłacają w Polsce coraz więcej pieniędzy bit.ly/2yB9mHL
  wnp.pl
 • Masz diesla, powinieneś się obawiać? @MR_GOV_PL zabiera głos bit.ly/2oeRFxE
  wnp.pl
 • Polski bank wyda miliony na nowoczesne rozwiązanie bit.ly/2ob6l0V
  wnp.pl

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP