PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty: mamy zdrowy bilans

Autor: WNP.PL (Rozmawiał: Dariusz Malinowski)
16-03-2016 06:18
Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty: mamy zdrowy bilans

W tym momencie trwa przegląd projektów inwestycyjnych, który może przynieść pewne aktualizacje planów - przyznaje Andrzej Skolmowski.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

O tym, czy wyniki finansowe największej polskiej spółki chemicznej były satysfakcjonujące dla zarządu, jaki wpływ na nie miała sytuacja surowcowa i czy spółkę stać na planowane inwestycje mówi portalowi wnp.pl Andrzej Skolmowski, wiceprezes Grupy Azoty, w spółce odpowiedzialny za finanse.

Jak Pan ocenia ubiegłoroczne wyniki Grupy Azoty?

- Rok 2015 możemy w pełni uznać rokiem sukcesu. Odnotowaliśmy historyczne wyniki finansowe, z przychodami przekraczającymi 10 mld zł i zyskiem netto bliskim 700 mln zł.  Satysfakcjonują nas również poziomy wskaźników marży na sprzedaży (EBIT / EBITDA ), które już teraz osiągnęły pułapy wyznaczone w strategii Grupy Azoty.

Czy w uzyskaniu dobrych wyników sprzyjała wam przecena na rynkach surowcowych?

- Istotnie. Wciąż spadające ceny surowców strategicznych, głównie gazu ziemnego, węgla i ropopochodnych sprzyjały poprawie strony kosztowej. Z drugiej strony w pełni wykorzystaliśmy dobrą koniunkturę na nawozy wieloskładnikowe i azotowe. Zwiększyliśmy też wykorzystanie mocy produkcyjnych. Również w tworzywach dzięki lepszemu stosunkowi cen benzen-poliamid udało  nam się poprawić deltę która niestety na obecną chwilę nie wytrzymuje obciążeń z tytułu spadków cen kaprolaktamu konsolidowanego w segmencie tworzyw, generując tym samym nieznacznie ujemny wynik na działalności operacyjnej.

Czy któryś segment wynika szczególnej uwagi ze względu na niesatysfakcjonujące wyniki?

- Wciąż liczymy na pozytywne marże w segmencie tworzyw. W tym też kierunku podążamy realizując inwestycję Poliamid II, która ostatecznie pozwoli nam pożegnać się z nierentownym i coraz trudniejszym rynkiem dalekowschodnim. Inwestycja zostanie oddana pod koniec obecnego roku dlatego już teraz rozpoczynamy działania marketingowe aby w kolejny rok wejść z jak najwyższą sprzedażą poliamidu i compoundów.  

Jakie są perspektywy na ten rok?

- W segmencie agro wielkość konsumpcji nawozów na krajowym rynku powinna utrzymać się na zbliżonym do ubiegłorocznego poziomie. Po obniżce cen surowców widzimy jednak presję na ceny produktów. Niskie ceny płodów rolnych również mogą wpłynąć na zasobność portfeli rolników co częściowo zostanie zrekompensowane dopłatami bezpośrednimi.

W tworzywach ceny produktów będą podążać za cenami surowców głównie benzenu i fenolu, co może wpłynąć na obniżenie cen. Widać jednak większe ożywienie w branży motoryzacyjnej, która może się przełożyć na wyższą konsumpcję poliamidów z przełożeniem na wyższa marżę.

NA GIEŁDZIE

Grupa Azoty SA [ATT]

kurs:

69.91 PLN -1.79 (-2.50%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


15 804 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP