Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Akcjonariusze Puław liczą na zyski

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
19-08-2012 12:29
Akcjonariusze Puław liczą na zyski

Zakłady Azotowe Puławy.

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Tylko 10,3 proc. akcji Zakładów Azotowych Puławy udało się skupić w wezwaniu Grupie Tarnów. To tylko z pozoru słaby wynik Tranowa, który chciał kupić 32 proc. akcji Puław.

Ogromna większość skupionych akcji to papiery należące wcześniej do kontrolowanej przez Skarb Państwa Kompani Węglowej. Dla Tarnowa niski odzew pozostałych poza MSP akcjonariuszy to może być dobra informacja.
W czym rzecz? Świetnie oddają to słowa zarządu spółki. - Zarząd Azotów Tarnów jest zadowolony, że inwestorzy zamiast realizacji gotówkowych zysków z akcji ZA Puławy wybrali długoterminową inwestycję w Grupę. - Rozumiemy, że inwestorzy pozytywnie oceniają nasze propozycje konsolidacji i razem z nami oczekują efektów synergii z tej transakcji - powiedział Prezes Jerzy Marciniak

Dzięki niskiemu odzewowi pozostałych akcjonariuszy Tarnów nie będzie musiał wysupłać gotówki na zakup pozostałych papierów. Kupno 10,3 proc. akcji z wezwania pochłonie tylko nieco ponad 210 mln złotych. A Tarnów i tak zrealizuje swój cel, bo przejmie kontrolę nad Puławami realizując ofertę wymiany akcji dla pozostałych akcjonariuszy ZA Puławy. Wydaje się, że płynące z MSP sygnały (a ma ponad 50 proc. akcji Puław) potwierdzają to.

Zgodnie z wcześniej ogłoszonymi informacjami parytet wymiany wyniesie 2,5 akcji Azotów Tarnów za 1 akcję ZA Puławy. Taki parytet krytykowała część analityków uważając, że bardziej sprawiedliwe byłoby 3 do 1.

Na koniec kwestia nikłego odzewu innych poza MSP (faktyczny właściciel Kompanii) właścicieli akcji. Wydaje się, ze mogą być tego dwie główne przyczyny. Po pierwsze cena 110 zł, za akcję mogła być uznana za zbyt niską. Zwłaszcza, że część analityków uważa akcje Puław za niedoszacowane. Jeśli porównać to do oczekiwanego parytetu można uznać, że cena satysfakcjonująca oscylowała nawet wokół 130 zł.

Po drugie wielu akcjonariuszy mogło uznać, że powstający podmiot to zmiana jakościowa. W takim przypadku spodziewane są duże zyski firmy i sowita dywidenda. Oznacza to, że w przyszłości profity z akcji Puław mogą być znacznie wyższe niż obecnie.

Dariusz Malinowski

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP