PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Aglomeracja ciśnieniowa węgli energetycznych i węgla brunatnego

Autor: Tomasz Dzik, Jolanta Marciniak-Kowalska, Lucyna Madejska
28-05-2012 13:12

Węgiel zarówno kamienny, jak i brunatny jest w Polsce paliwem, na które jest duże zapotrzebowanie szczególnie w okresie zimowym, zarówno od strony odbiorców indywidualnych jak i przemysłu. Urobek - węgiel surowy, jedynie w ograniczonej ilości stanowi sortyment handlowy.

Wprowadzenie
Z tego względu w zależności od wymagań odbiorcy, w zakładzie wzbogacania kształtowane są właściwości fizykochemiczne węgli w oparciu o ich skład petrograficzny, chemiczny oraz rodzaj występującej w nich substancji mineralnej. Z drugiej strony wymagania ochrony środowiska naturalnego wymuszają, by węgle stosowane jako paliwo, posiadały wysoką kaloryczność, a niskie zawartości pierwiastków odpowiedzialnych za zanieczyszczanie powietrza. Proces klasyfikacji i wzbogacania węgli, ma głównie na celu odzysk ziaren węglowych z węgla surowego oraz uzyskanie w produktach właściwości fizykochemicznych wymaganych przez odbiorcę, np. obniżenie zawartości: popiołu, siarki, azotu, a podwyższenie zawartości pierwiastka węgla i wodoru, a tym samym wartości ciepła spalania, gwarantujących dotrzymanie limitów emisji. W procesach kruszenia, klasyfikacji i wzbogacania węgli kamiennych ziarna ulegają wielokrotnym zderzeniom, co skutkuje ich samoistnym rozdrabnianiem. Tworzenie dodatkowej ilości frakcji węgli drobnych poniżej 1 mm nie jest korzystne i prowadzi do obciążenia obiegów wodno-mułowych [2÷4]. Brykiety lub pelety powstałe na bazie węgla kamiennego lub brunatnego mogą spełniać wymagania paliwa ekologicznego o obniżonej emisji tlenków azotu, siarki, pyłów, zanieczyszczeń organicznych do atmosfery oraz substancji rakotwórczych. Uzyskanie niskich wskaźników emisyjnych można uzyskać poprzez odpowiednie dobranie typów węgla, katalizatorów oraz odpowiedniego lepiszcza. Poza tym w zależności od wymagań odbiorcy węgle strukturalnie zmienione w wyniku przeróbki mechanicznej mają inną porowatość i wytrzymałość [1].

Przygotowanie nadawy badanych węgli do aglomeracji ciśnieniowej i ich analiza elementarna

Do prób ciśnieniowej aglomeracji użyto dwa rodzaje węgla kamiennego energetycznego typu 31 (miały), pochodzące z KWK "Janina" i KWK "Wieczorek" oraz węgiel brunatny z KWB Bełchatów pole "Szczerców". Wykonano analizę granulometryczną nadaw - węgli surowych, przeznaczonych do badań. Obliczono wychody poszczególnych klas ziarnowych i wykreślono krzywe składu ziarnowego badanych węgli. Wyniki przedstawiono na Rysunku 1. Drobne frakcje węglowe poniżej 2 mm występują w ilości do 25,5% w węglu surowym dla węgla z KWK "Janina", do 22,1% w węglu z KWK "Wieczorek" i do 58% w węglu brunatnym z KWB "Bełchatów" pole "Szczerców" [5].

By nie powiększać udziału klas drobnych z nadawy, odsiano klasę poniżej 2 mm. Klasa powyżej 2 mm została skierowana do procesu rozdrabniania. Przed rozdrabnianiem wykonano analizę granulometryczną.
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

38 462 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

654 431 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

6 006 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP