Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Adam Leszkiewicz, prezes ZAK: o kondycji firmy, planach i płacach

Autor: wnp.pl (Dariusz Malinowski)
05-12-2015 09:45
Adam Leszkiewicz, prezes ZAK: o kondycji firmy, planach i płacach

Ciągle jeszcze jesteśmy na tym etapie, gdzie musimy nadrabiać zaległości z poprzednich lat i to zarówno w kwestii zapewnienia sprawności działania instalacji, jak i bezpieczeństwa - mówi Adam Leszkiewicz, prezes ZAK

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Wchodzące w skład Grupy Azoty Zakłady Azotowe Kędzierzyn, po perturbacjach mają w ostatnim czasie bardzo dobry okres. O planach na przyszłość, wielkim projekcie karbochemii i nowej ofercie dla klientów mówi portalowi wnp.pl Adam Leszkiewicz, prezes firmy z Opolszczyzny.

Jaka jest kondycja firmy?
- Mamy stabilną sytuację, zarówno finansową jak rynkową. Niedawno opublikowaliśmy wyniki finansowe za trzy kwartały 2015 roku, gdzie wynik netto wyniósł ok. 90 mln złotych. Wszystkie wskaźniki bilansowe są pozytywne. Od strony produkcyjnej także. Np. straty wynikłe z nieprzewidzianych postojów spowodowanych awariami są mniejsze niż w poprzednich latach. Sytuacja w segmencie nawozowym rozwija się pozytywnie.

Większe problemy są w części oxo. Wynikają one z dwóch czynników. Po pierwsze sytuacji na rynku alkoholi OXO, gdzie mamy do czynienia z dużą nadpodażą produktów OXO. Po drugie z niskimi cenami naszego głównego surowca jakim jest propylen, który jest determinantem dla cen naszych finalnych produktów tj. alkoholi i plastyfikatorów.

Przypomnę, że w ostatnim okresie cena propylenu jest najniższa od lipca 2009 roku – okresu, w którym mieliśmy do czynienia ze światowym kryzysem ekonomicznym. Podjęliśmy wiele działań, aby sytuacja w segmencie OXO była lepsza w 2016 roku, co powinno pozytywnie wpłynąć na nasza spółkę.

Dobra sytuacja finansowa spółki zawsze powoduje presję ze strony załogi i związków na wzrost prac. Jak chcecie to rozwiązać?

- Staramy się być firmą społeczną, czyli ze stroną społeczną dobrze współpracować i prowadzić dialog. Udaje się nam wspólnie wypracować kompromis pomiędzy oczekiwaniami pracowników a potrzebami inwestycyjnymi firmy. Dzięki temu w tym roku w inwestycjach przekroczyliśmy już rekordowe 200 mln złotych, wydaliśmy blisko 100 mln złotych na remonty, a przy tym płace utrzymują się na dobrym, rosnącym poziomie.

Niedługo przystąpimy do rozmów o regulacjach płacowych w roku 2016. Uważam, że wspólnym wysiłkiem osiągnęliśmy kompromis pomiędzy inwestowaniem w kapitał ludzki, a inwestowaniem w park maszynowy i rozwój firmy.

Chemia zmienia się na całym świecie, większość firm inwestuje gigantyczne kwoty. Jak to wygląda w ZAK-u? Czym chcecie zaskoczyć rynek, co chcecie zaoferować klientom, aby mieć wyższe marże i zyski?

- Ciągle jeszcze jesteśmy na tym etapie, gdzie musimy nadrabiać zaległości z poprzednich lat i to zarówno w kwestii zapewnienia sprawności działania instalacji, jak i bezpieczeństwa. Z drugiej strony trzeba inwestować w rozwój, aby uzyskać postęp rynkowy i oferować coraz bardziej zaawansowane produkty.

KOMENTARZE (28)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP