Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

A. Leszkiewicz, MSP, o sprzedaży polskich spółek

Autor: wnp.pl (Wojciech Kuśpik, Ireneusz Chojnacki)
06-10-2010 05:36
A. Leszkiewicz, MSP, o sprzedaży polskich spółek

- Prywatyzacja w sektorze chemii to wyzwanie. Stworzyliśmy warunki dla inwestorów, ale dotychczas albo brakowało chętnych, albo oferty nie spełniały naszych oczekiwań, albo okazywało się, że niektórym firmom potrzeba więcej czasu na uporządkowanie wewnątrz wielu spraw - mówi Adam Leszkiewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Dużym problemem jest chemia. Wydawało się, że prywatyzacja firm chemicznych będzie łatwa, ale wskutek kryzysu to się zmieniło.
Prywatyzacja w tym sektorze to rzeczywiście wyzwanie. Stworzyliśmy warunki dla inwestorów, ale dotychczas albo brakowało chętnych, albo oferty nie spełniały naszych oczekiwań, albo okazywało się, że niektórym firmom potrzeba więcej czasu na uporządkowanie wewnątrz wielu spraw. Pojawiła się inicjatywa konsolidacyjna ze strony zakładów chemicznych z Tarnowa i Kędzierzyna i te podmioty są bliskie finalizacji tego procesu. Walne Tarnowa właśnie wyraziło zgodę na objęcie akcji Kędzierzyna. Gdy skończy się konsolidacja, znowu wyjdziemy z tymi aktywami na rynek.

A co dalej z zakładami chemicznymi w Policach?

Spółka wdraża program restrukturyzacji i korzystając z lepszej sytuacji na rynku, powoli poprawia swoje wyniki. Ma większe problemy niż inni, bo w Policach nie ma innego produktu, który byłby tak istotny w portfelu spółki jak nawozy. 90 proc. przychodów pochodzi ze sprzedaży właśnie nawozów wieloskładnikowych. Spółka przygotowała i wdraża program restrukturyzacyjny, który do końca listopada ma przedłożyć Komisji Europejskiej. Program został przyjęty przez zarząd i radę nadzorczą, a teraz będzie opiniowany przez ARP, która udzieliła wsparcia finansowego spółce, oraz przez UOKIK. Trwają rozmowy ze związkami w sprawie uzyskania ich akceptacji dla planu naprawczego, bo akceptacja strony społecznej jest niezbędnym elementem dla oceny wykonalności planu przez Komisję Europejską. Istotne jest też to, że jesteśmy w trakcie prywatyzacji spółki i w następnych tygodniach oczekiwać będziemy ofert wiążących od inwestorów. Właśnie na ich prośbę przedłużyliśmy termin składania ofert do 16 listopada.

Są naprawdę chętni, żeby ją kupić?

Mamy dwóch inwestorów chętnych na Police. Mam nadzieję, że złożą oferty wiążące i że jednego z nich będziemy mogli zaprosić do dalszych negocjacji.

Kim są ci inwestorzy?

Nie ujawniamy tego, by nie osłabiać naszej pozycji negocjacyjnej.

Na zakup zakładów azotowych w Puławach też są chętni?

Czterech, a o wszystkich, czyli także tych co chcą kupić Police, mogę tylko powiedzieć, że są z Polski i zagranicy oraz że to inwestorzy zarówno finansowi, jak i branżowi.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


21 974 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP